IMS Health prognozuje, że w ciągu najbliższych 5 lat, średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR) globalnego rynku leków osiągnie tempo na poziomie 4-7%. Do sprzedaży zostanie wprowadzonych blisko 200 nowych leków. Skąd tak dobre prognozy?
Według najnowszego raportu, opublikowanego przez IMS Institute for Healthcare Informatics „The Global Outlook for Medicines Through 2018”, lata 2014 – 2015 w znacznym stopniu przyczynią się do osiągnięcia prognozowanego wzrostu wartościowego. Oczekuje się, że za 40 % globalnego wzrostu wartościowego odpowiedzialne będą leki specjalistyczne stosowane w krajach rozwiniętych. Leki te będą wprowadzały nowe standardy terapii, często przełomowych w chorobach onkologicznych, układu oddechowego, immunosupresyjnych czy chorobach zakaźnych. Szacuje się, że wprowadzenie nowych leków stosowanych w onkologii może przynieść w samym tylko roku 2018 - 100 mld dolarów USA. Natomiast w przypadku leków stosowanych w leczeniu WZW C wartość 100 mld dolarów USA zostanie osiągnięta w przeciągu 5 lat prognozy.
Według autorów raportu w najbliższych 5 latach do sprzedaży zostanie wprowadzonych blisko 200 nowych leków. Przemawia za tym bardzo duża liczba cząsteczek, które są obecnie w końcowej fazie badań klinicznych, a z których blisko ¼ dotyczy substancji do stosowania w leczeniu chorób onkologicznych.
Dynamika wzrostu wartości rynku farmaceutycznego wynikająca ze zmiany jaką odgrywają leki w systemach opieki zdrowotnej różni się znacząco - zarówno w czasie jak i w poszczególnych krajach. Istotną rolę w procesie kształtowania wydatków na leki odgrywa wpływ cyklu innowacji, rosnący nacisk na wyniki i efektywność leczenia w ochronie zdrowia oraz dążenie do powszechnego w skali globu ubezpieczenia zdrowotnego.
Źródło: IMS Health
Czytaj także: Lekarze rodzinni: propozycje MZ stwarzają zagrożenie dla stabilności praktyk