Możliwość wystawiania recept na bezpłatne niektóre refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne mają zyskać lekarze oraz pielęgniarki niezależnie od rodzaju udzielanego świadczenia, w konsekwencji którego wystawiana jest recepta oraz niezależnie od faktu posiadania, albo nieposiadania (co dotyczy lekarzy udzielających świadczeń w ramach prywatnych praktyk zawodowych), jakiejkolwiek umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zgodnie z art. 43a ust. 1 i 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uprawniony do wystawiania recept na ww. leki, środki lub wyroby jest m.in. lekarz, przy czym nie każdy, a tylko ten, który zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w jednym z trzech zakresów: podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym.
Uprawniony do wystawiania ww. recept jest również tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz określone pielęgniarki. W związku z takim brzmieniem przepisów nie mogą ww. recept wystawiać lekarze udzielający świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie jakichkolwiek innych umów, niż dotyczących ww. zakresów świadczeń (w tym np. z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej, itd.), jak również lekarze, którzy nie zawarli żadnych umów z NFZ, czyli lekarze działających jako podmioty wykonujące działalność leczniczą w postaci prywatnych praktyk.
Problem ten jest podnoszony i zgłaszany Ministerstwu Zdrowia od czasu nowelizacji ww. przepisów na mocy ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1938 i 2105), jako ograniczający dostęp do darmowej farmakoterapii oraz różnicujący sytuację prawną lekarzy.
Projekt: TU
Źródło: RCL