Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło badanie – Internet w życiu Polaków, z którego wynika, że 34 proc. Polaków jest zdania, że to właśnie sieć powinna być w większym stopniu wykorzystywana w obszarze zdrowia oraz e-medycyny. Nowe regulacje to wyjście naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa.
Zmiany mają nie tylko przyśpieszyć informatyzację systemu ochrony zdrowia, ale także jest to największy jak do tej pory pakiet zmian przygotowany w Ministerstwie Zdrowia.
- Na zmianach skorzystają wszyscy. Dzięki ustawie - założenie profilu zaufanego (PZ) będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta (IKP – pacjent.gov.pl) – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Internetowe Konto Pacjenta to aplikacja, która ma przede wszystkim służyć pacjentom. Może w niej znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania oraz inne usługi związane ze zdrowiem. Wszystko to jest możliwe pod warunkiem stworzenia profilu zaufanego.
Uprawnienia do potwierdzania profilu będą mogli mieć lekarze, pielęgniarki czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzyjny w tym zakresie będzie Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zmiany staną się zauważalne poprzez zwiększoną liczbę punktów potwierdzających Profil Zaufany – nowe punkty powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa już ponad 1500 takich miejsc.
Zmiany korzystanie wpłynął także na aplikację mObywatel, z której obecnie korzysta ponad 340 tysięcy osób. Wchodząca w życie ustawa daje m.in. możliwość uruchomienia w niej usług Internetowego Konta Pacjenta, w tym możliwość zarejestrowania się do lekarza (wylegitymowania się).
Aplikacja mObywatel daje dostęp do listy niezrealizowanych eRecept. Kolejna, na pozór niewielka, a bardzo użyteczna zmiana to wprowadzenie możliwości zrealizowania eRecepty z użyciem e-dowodu osobistego.
Źródło: gov.pl