Rok 2020 dla większości biznesów upłynął w niezbyt optymistycznej atmosferze recesji i ograniczeń gospodarczych. Zupełnie inaczej wspominać go będzie branża telemedyczna, dla której był to okres dynamicznej cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jak ten czas będzie wspominać Medfile S.A.?
Dla Medfile S.A. był to rok bardzo owocny i zakończony spektakularnym sukcesem. Rybnicka spółka zapamięta ten czas jako rok telemedycyny i dynamicznej cyfryzacji polskiej służby zdrowia.
Za pośrednictwem Medfile i platformy telemedycznej haloDoctor.pl w roku 2020 zrealizowanych zostało ponad 6 mln wizyt lekarskich, a z porad tysięcy lekarzy i specjalistów korzysta miesięcznie 300 tysięcy pacjentów. Z oprogramowania gabinetowego Medfile EDM korzysta już 13 tys. lekarzy i specjalistów. W jaki sposób Medfile przekonał do siebie tak szerokie grono klientów?
Medfile EDM - kompleksowe oprogramowanie gabinetowe
Program do elektronicznej dokumentacji medycznej Medfile EDM posiada funkcje takie jak:
- System rezerwacji wizyt online i moduł powiadomień SMS
- Elektroniczna kartoteka medyczna pacjenta
- e-Dokumentacja Medyczna: e-Recepty, e-Zwolnienia, e-Skierowania.
- Możliwość wystawiania e-Recept RP i RPW, recept własnych, pro familia i pro auctore
- Kalkulator do e-Recept, pozwalający obliczyć ilość substancji czynnej w lekach odurzających i psychotropowych
- Raporty - statystyki podsumowujące wybrany okres czasu pracy w Medfile
- Poradnia telemedyczna haloDoctor.pl (czat/wideo z pacjentem)
- Rachunki i faktury
- Integracja z Google Calendar i ZnanyLekarz
API Medfile - czyli narzędzie skrojone na miarę
Pośrednim rozwiązaniem jest API Medfile - narzędzie do integracji usług e-Zdrowia dla placówek posiadających już własne oprogramowanie gabinetowe. Dzięki API Medfile można wybrać konkretne usługi takie jak: e-Recepty, e-Zwolnienia czy np. dostęp do eWUŚ czy bazy leków i zintegrować je z używanym oprogramowaniem gabinetowym.
haloDoctor najpopularniejszą platformą telemedyczną w Polsce
Gotowa już w styczniu 2020 po wybuchu pandemii od razu stała się hitem. Wysokiej jakości usługa telemedyczna to rozmowa poprzez wideoczat, czat lub telefon z lekarzem, gdzie pacjent ma możliwość wyboru dogodnego terminu wizyty. Może przesłać aktualne wyniki badań czy zdjęcie chorego miejsca lekarzowi nawet przed rozpoczęciem e-wizyty, a po jej zakończeniu otrzymuje e-Receptę, e-Zwolnienie czy e-Skierowanie. Wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu i bez odległych terminów. haloDoctor.pl to również możliwość uzyskania drugiej opinii danego specjalisty, nawet z drugiego końca Polski.
– Z naszych badań wynika, że około 50% wizyt może odbyć się online. Mam na myśli prostsze problemy medyczne pacjentów oraz czynności typowo administracyjne jak e-Recepty czy e-Zwolnienia. Oszczędzamy w ten sposób zarówno czas lekarza jak i pacjenta, który nie musi wychodzić z domu i czekać w kolejce do lekarza. Można też śmiało powiedzieć, że pandemia znacznie przyspieszyła rozwój cyfryzacji i usług telemedycznych w Polsce. Tego typu ewolucja w podejściu do wizyt online nie byłaby możliwa do przeprowadzenia, gdyby nie sytuacja kryzysowa, jaką bez wątpienia jest koronawirus i spowodowany nim lockdown – stwierdza Rafał Piszczek, CEO Medfile S.A i Biostat sp. z o.o.
Obowiązkowe e-Skierowanie od 2021 roku
e-Skierowania są już obowiązkowe od 8 stycznia bieżącego roku. Jest to kolejny po e-Recepcie, e-Zwolnieniu i IKP krok ku cyfryzacji polskiej służby zdrowia. Dzięki takim inicjatywom eliminujemy problemy związane z fałszerstwem, gubieniem dokumentów oraz z nieczytelnością pisma niektórych lekarzy.
Kolejne zalety to:
- Możliwość wystawienia skierowania podczas konsultacji online
- Łatwość odtworzenia historii choroby przez lekarza
- e-Skierowanie jest dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta
- Nie trzeba fizycznie dostarczyć skierowania, by móc zapisać się na badania lub wizytę u specjalisty
- Pacjent dostaje czterocyfrowy kod do e-Skierowania lub maila z e-Skierowaniem w formacie PDF
e-Skierowanie może być wystawione m.in. na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej oraz tomografii komputerowej czy badania rezonansu magnetycznego.
W dalszym ciągu funkcjonują skierowania papierowe na świadczenia wyszczególnione przez Ministerstwo Zdrowia. Oprócz tego można będzie wystawić papierowe skierowanie w kilku uzasadnionych przypadkach, takich jak:
- Awaria lub brak dostępu do Internetu
- Brak dostępu do oprogramowania gabinetowego
- Brak dostępu do systemu e-Zdrowie
Z Medfile EDM wystawisz e-Skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19
W prosty sposób możesz wystawić skierowanie za pomocą elektronicznej dokumentacji medycznej Medfile® EDM:
- w typie wystawianego skierowania zaznacz “na szczepienie”
- w rozpoznaniu głównym wybierz “Z25.8 - Potrzeba szczepień przeciwko innym określonym pojedynczym chorobom wirusowym”
- w polu procedura wybierzesz “99.557 - Szczepienie przeciw COVID-19”
Aby wystawić skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 nie musisz posiadać umowy z NFZ - każdy lekarz posiadający oprogramowanie gabinetowe może je wystawić.
Pamiętaj też, że możesz wystawić e-Skierowanie na szczepienie podczas e-Wizyty.
Czy to koniec cyfryzacji polskiej służby zdrowia?
Wprowadzenie skierowania w formie elektronicznej jest tylko kolejnym etapem projektu e-Zdrowie, prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. W lipcu 2021 roku rozpocznie się wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Pod koniec tego roku Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić również możliwość zamawiania e-Recept za pomocą IKP oraz centralną e-Rejestrację wraz z platformą do udzielania e-Wizyt.
– Te zmiany są bardzo potrzebne zarówno pacjentom jak i lekarzom. Możemy spojrzeć prawdzie w oczy i powiedzieć wprost, że pandemia obnażyła niewydolność polskiej służby zdrowia, która okazała się być nieprzygotowana na sytuację kryzysową, jaką bez wątpienia jest pandemia. Cyfryzacja to jedyna droga do wyjścia z tego głębokiego kryzysu - deficytu lekarzy, ogromnych kolejek na NFZ czy odległych terminów wizyt. Dostarczamy naszym lekarzom takie narzędzia, które ułatwią i usprawnią im pracę. Dajmy im więcej przestrzeni na skupienie się na pacjencie, zabierając papierologię i sprawy typowo administracyjne. Stwórzmy takie warunki, w których lekarz będzie mógł być bardziej efektywny, a pacjent odpowiednio zaopiekowany - komentuje Rafał Piszczek.
Wizyta u lekarza przyszłości
Rafał Piszczek nie poprzestaje na takich rozwiązaniach jak e-Recepta, e-Skierowanie czy elektroniczna dokumentacja medyczna. Dla niego i jego zespołu w Medfile to dopiero początek wielkich przemian w medycynie.
– Jednym z nadrzędnych celów dla naszych spółek na nadchodzące lata jest wprowadzenie rozwiązań machine learning i sztucznej inteligencji do aplikacji medycznych. Polska służba zdrowia idzie dobrą drogą, a my chcemy pokazać kierunek dalszych przemian. Głęboko jestem przekonany, że to właśnie AI (sztuczna inteligencja) jest odpowiedzią na problem deficytu lekarzy na świecie – dodaje Rafał Piszczek.
Dzięki rozwiązaniom opartym o AI i machine learning wizyta pacjenta u lekarza przyszłości będzie mogła wyglądać następująco: już przed wizytą wirtualny lekarz zbierze potrzebny wywiad u pacjenta a pacjent przekraczając próg gabinetu lekarskiego będzie miał postawiony wstępną diagnozę. Przyspieszy to proces diagnostyczny i usprawni pracę lekarza.
Sztuczna inteligencja w diagnostyce
W związku z deficytem lekarzy i starzejącym się społeczeństwem potrzebujemy sięgać po najnowsze rozwiązania technologiczne i wspomóc lekarzy w ich pracy. Rafał Piszczek jest przekonany, że wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji do analizy danych o pacjencie i chorobie zwiększy trafność postawionej diagnozy.
– Minimalizujemy w ten sposób ryzyko błędnej diagnozy. AI będzie miało dostęp do historii choroby pacjenta, wyników badań oraz aktualnej wiedzy medycznej. Wesprze lekarza w procesie diagnostyki, a on sam pozostanie w dalszym ciągu decydentem. Już teraz współpracujemy z firmą, która dostarcza pacjentom holtery do domów. Holtery te mają wbudowaną kartę SIM, więc można o każdej porze monitorować stan zdrowia pacjenta. Narzędzi do zdalnej diagnostyki jest na świecie coraz więcej i powinniśmy sięgnąć po najnowsze rozwiązania technologiczne. Medfile już przeciera te szlaki i chce czynnie uczestniczyć w cyfryzacji i automatyzacji procesów służby zdrowia w Polsce.