Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

FDA zarejestrowała aplikacje do oceny ciężkości urazu głowy

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 24 sierpnia 2016 23:53

FDA zarejestrowała aplikacje do oceny ciężkości urazu głowy - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku oprogramowanie służące do oceny funkcji poznawczych u pacjentów po urazie głowy.

Agencja przyznała zielone światło dwóm wersjom testu – przeznaczonemu dla dorosłych oraz dla dzieci od 12. r.ż. programowi ImPACT (Immediate Post-Concussion Assessment and Cognitive Testing) oraz przystosowanemu do badania najmłodszych pacjentów – ImPACT Pediatric.

Testy mają za zadanie zarówno przyśpieszyć jak i zwiększyć trafność diagnostyki osób po urazie głowy. Nie zastąpią lekarza, ale wydajnie ułatwią mu pracę. Mają też ułatwić zadanie lekarzom sportowym, którzy – przykładowo – muszą w trakcie meczu podjąć w krótkim czasie (niekiedy także pod presją) decyzję o ewentualnym wykluczeniu zawodnika z gry.

Za pomocą programów zbadać można m.in. zdolność zapamiętywania, czas reakcji na bodźce oraz rozpoznawanie słów. Wersja przeznaczona do badania dzieci może być uruchamiana na tablecie i przypomina grę. Z kolei wersja dla pacjentów dorosłych działa na dowolnym komputerze przenośnym lub stacjonarnym.

Swoją decyzje FDA oparła na przeglądzie 250 recenzowanych artykułów naukowych dotyczących zastosowań aplikacji ImPACT. Połowa z nich miała oparcie w badaniach klinicznych.

Liczba pacjentów trafiających rocznie na amerykańskie izby przyjęć z podejrzeniem urazu mózgu przekracza 2 miliony. W 50 tys. przypadków uraz doprowadza do śmierci.

Źródła: FDA / Science World Report

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także