- Polski sektor biotechnologiczny potrzebuje integracji i zacieśnienia współpracy między polskimi firmami i zagranicznymi partnerami, aby zwiększyć wiarygodność Polski i krajowej biotechnologii na arenie międzynarodowej – mówi dr Magdalena Kulczycka. Związek działa od czterech lat, liczy już 39 członków, a w ostatnim czasie dołączyli do nas m.in. Acellmed, A4Bee, YouNick Mint oraz IMDiK PAN im. M. Mossakowskiego. Chcemy dalej dbać o interesy polskich firm biotechnologicznych, by ułatwiać im rozwój na dynamicznie zmieniającym się rynku – dodaje.
Dr Magdalena Kulczycka pracowała jako biolog molekularny w laboratoriach w Polsce, USA, Niemczech i Szwecji. Była założycielką i prezeską firm MicroBioLab oraz LabStorm. Od trzech lat organizuje konferencję CEBioForum – najważniejsze wydarzenie branży biotechnologicznej w Europie Środkowej-Wschodniej, umożliwiające profesjonalistom z branży współpracę, dzielenie się pomysłami i tworzenie partnerstw, które mogą prowadzić do wspólnych projektów badawczych, rozwoju technologii i wymiany wiedzy.
- Jako organizacja wyszliśmy już z okresu niemowlęcego. Związek stał się rozpoznawalnym graczem integrującym branżę w Polsce i budującym mosty z partnerami z całego świata. Związek jest członkiem sieci EuropaBio oraz Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Biotechnologicznych (ICBA) – mówi Grzegorz A. Dębowski, założyciel BioForum. Najbliższe trzy lata będą czasem budowania nowych inicjatyw oraz stałych projektów sektorowych. Chcemy, by więcej firm dostrzegało korzyści z członkostwa w Związku, a instytucje publiczne aktywniej włączyły się we wsparcie tej innowacyjnej gałęzi gospodarki – podkreśla.
Związek Firm Biotechnologicznych BioForum jest partnerem Health Innovation Hub (inicjatywa Polskiego Funduszu Rozwoju), a we współpracy z PAIH organizuje polskie stoisko na największych targach biotechnologicznych na świecie - BioConvention w USA. Efektem tej ostatniej współpracy było otrzymanie przez Związek nagrody Lidera polskiego eksportu w edycji 2023 r.
- BioForum reprezentuje firmy w kontaktach z organami regulacyjnymi, agencjami rządowymi i decydentami. Pracujemy na rzecz lepszego zrozumienia specyfiki i potrzeb branży, w której rozwój technologii z założenia wyprzedza regulacje - podsumowuje dr Konrad Hennig.
Źródło: mat. prasowy