Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Hematoonkologia: Postawmy na efektywność

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 8 lipca 2024 11:00

Hematoonkologia: Postawmy na efektywność - Obrazek nagłówka
O wyzwaniach w hematoonkologii mówi dr Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia.

Hematoonkologia to jest taka dziedzina, w której obserwujemy ciągły przyrost nowych cząsteczek, ale także nieustanny wzrost potrzeb pacjentów. Jak to wygląda z Pani perspektywy? Co teraz jest tą najpilniejszy potrzebą pacjentów hematoonkologicznych?

Leczenie, innowacyjne terapie dla hematoonkologii są ważne, ale ja jednak patrzę na to wszystko jak na schorzenia onkologiczne i jako systemowiec widzę potrzebę rozwiązywania problemu od początku do końca. Dlatego oczywiście rozumiem, że innowacyjne leki są ogromnie ważne i należy na ten temat bardzo poważnie debatować oraz uzyskiwać, jak najlepsze efekty dla pacjentów. Natomiast zawsze będę propagowała fakt podejścia do zachorowań na choroby onkologiczne od profilaktyki do zapobiegania. Tym bardziej, że informacje podane ostatnio przez lekarzy wskazują wyraźny trend wzrostu zachorowań na choroby onkologiczne. Jeżeli teraz mówimy, że to jest około 100 000 zachorowań rocznie, to prognozuje się, że w latach następnych, nastąpi 100-proc. przyrost tych zachorowań. Jest to więc ogromne wyzwanie zarówno w zapobieganiu, jak także w bardzo dobrym innowacyjnym leczeniu.

Pani Senator podkreśla wagę systemowych rozwiązań. Jeśli mówimy o systemie, to jednak musimy również pamiętać o tym, w jaki sposób generować oszczędności dla systemu. Jak w tym obszarze na przykładzie hematoonkologii możemy myśleć o przyszłości?

Efekt leczenia jest ogromnie ważny i myślę, że w ostatnich debatach i dyskusjach jest bardzo mocno podkreślany, aby postawić na efektywność, ale także na dobrostan pacjenta. Te wszystkie elementy więc muszą być wyważone. Tu olbrzymia rola AOTMiT oraz Komisji Ekonomicznej. Wiadomo, że postęp w medycynie jest ogromny, tak jak liczba pojawiających się każdego roku nowych cząsteczek. Dlatego też uważam, że badania ekonomiczne, ale także powiązane z dobrostanem pacjenta, są nadrzędne.

Rozumiem, że te pojawianie się coraz częściej nowych cząsteczek terapeutycznych, które odpowiadają na rosnące potrzeby pacjentów hematoonkologicznych, onkologicznych, świadczy o tym, że powinniśmy jak najszybciej przystąpić do pracy i sprawić aby te nowe, nowoczesne terapie były od razu dostępne.

Podkreślam jeszcze raz, że jakość życia pacjentów jest ogromnie ważna, ale terapie muszą też przynosić oczekiwany efekt. Koszt i efektywność więc, mimo że mówimy o pacjentach, chorobach i bardzo trudnych chwilach, to również muszą być brane pod uwagę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także