Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak zapewnić pacjentom stały dostęp do lekarza?

MedExpress Team

Witold Laskowski

Opublikowano 15 września 2016 09:58

Jak zapewnić pacjentom stały dostęp do lekarza? - Obrazek nagłówka
Czy polscy pacjenci są gotowi na innowacyjne rozwiązania, które umożliwią lekarzom zdalne przeprowadzanie pełnego procesu opieki medycznej od wywiadu z pacjentem i postawieniu diagnozy, aż po wybór i ciągłe monitorowanie leczenia?

W Krynicy Zdrój podczas Forum Ekonomicznego Telemedycyna Silvermedia po raz pierwszy zaprezentowała platformę Medivio szerokiej publiczności.

- Medivio to przede wszystkim pierwsza, certyfikowana przychodnia telemedyczna, unikalne rozwiązanie. Dzięki certyfikacji wyrobu medycznego klasy 2A i zgodności z normą ISO 13485 umożliwia profesjonalny i bezpieczny kontakt lekarza i pacjenta. Jest dostępna w każdym czasie dla każdego i w każdym miejscu – mówi Jarosław Bułka, członek zarządu Telemedycyna Silvermedia.

Platforma Medivio umożliwia lekarzom zdalne przeprowadzanie pełnego procesu opieki medycznej od wywiadu z pacjentem i postawienia diagnozy, aż po wybór i ciągłe monitorowanie leczenia. Dzięki temu optymalizują swój czas pracy, przy jednoczesnej poprawie skuteczności terapii. Lekarze mają szybki dostęp do dokumentacji medycznej, którą mogą współdzielić. Dodatkowo otrzymują dostęp do rozbudowanej biblioteki multimedialnych zasobów edukacyjnych. Pacjenci mają tu stały dostęp do swojego lekarza, mają wgląd we własną dokumentację medyczną. Zyskują też kontrolę nad regularnym przyjmowaniem leków. Dzięki rozbudowanemu oprzyrządowaniu w postaci mobilnych urządzeń pomiarowych mogą w dowolny sposób badać podstawowe parametry funkcjonowania organizmu. Lekarze otrzymują wyniki w trybie online i gromadzą pełną dokumentację medyczną dostępną również w trybie online dla samego pacjenta.

- To jest niezwykła wygoda dla pacjenta. Myślę, że jest to w tej chwili absolutna przyszłość. To także oszczędność czasu pacjenta i lekarza, a także przekonanie, że się dobrze leczy tzn. lekarz ma wewnętrzny spokój, że jego pacjent jest bezpieczny. To bardzo ważne dla lekarza – ocenił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Zawsze w przypadku innowacyjnych rozwiązań powstaje jednak pytanie czy ich potencjalni odbiorcy są już gotowi do korzystania z zaawansowanych technologicznie systemów. Twórcy Medivio nie działali po omacku. Przeprowadzili szeroko zakrojone badania i drobiazgowo konsultowali swoje pomysły ze środowiskami pacjentów i lekarzy.

Zdaniem Mariusza Czerwińskiego, członka zarządu Telemedycyna Silvermedia, polscy pacjenci i lekarze są gotowi do tego, żeby realizować usługi telemedyczne. Nie mieli tylko do tej pory profesjonalnego, certyfikowanego medycznie rozwiązania.

Pierwsza certyfikowana przychodnia telemedyczna startuje w przyjaznym otoczeniu systemowym.

- W tej chwili nie ma barier prawnych związanych z wdrożeniem narzędzi telemedycznych. Te bariery zostały usunięte pod koniec roku 2015 bardzo kompleksową nowelizacją szeregu ustaw – mówi Marcin Węgrzyniak, dyrektor CSIOZ.

Powstaje oczywiście pytanie czy brak przeszkód wystarczy do przełamania barier świadomościowych i kulturowych, a także czy system ochrony zdrowia dojrzał już do szybkiej propagacji profesjonalnych narzędzi telemedycznych.

- Myślę, że rzeczywistość i nasze otoczenie tak szybko zmienia się, że możliwe jest, wbrew wielu krytykom, w krótkim czasie wprowadzenie tego w życie – podkreślił Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

 

Tematy

telemedycyna

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także