W pozwie złożonym 30 stycznia w sądzie federalnym w Massachusetts, czytamy, że trzy firmy farmaceutyczne, Sanofi, Novo Nordisk i Eli Lilly w ciągu ostatnich pięciu lat podniosły ceny insulin o ponad 150%. Pacjenci płacą nawet 900 dolarów miesięcznie za potrzebne im leki. Steve Berman, prawnik z Hagens Berman, reprezentujący pacjentów, przyznał, że ludzie z tą chroniczną chorobą są więźniami polityki cenowej firm. Endokrynolog z Uniwersytetu w Waszyngtonie, Irl B Hirsch, w rozmowie z Medscape Medical News powiedział, że o tym problemie słyszy niemalże codziennie, a zdesperowani pacjenci, których nagle nie stać na leczenie, zasypują go pretensjami, zanim ten zdąży usiąść za biurkiem w gabinecie. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy.
Pozew zakłada, że firmy farmaceutyczne naruszyły przepisy zawarte w RICO [Racketeer Influenced and Corrupt Organizations- Ustawa dotycząca przestępczości zorganizowanej oraz korupcji; przyp.red.] i prawa konsumenta w kontekście budowania sytemu cenowego. Leki insulinowe miały dwie ceny ‒ „benchmarkową” i nieujawnioną, niższą, dostępną po rabacie, którą przekazywano do pharmacy benefit management, PBM (firmy zajmujące się ubezpieczeniami lekowymi- przyp.red.)
Tymczasem wszyscy trzej producenci zaprzeczają zarzutom. Rzeczniczka Sanofi, Ashleigh Koss, twierdzi że te zarzuty są bezzasadne i firma będzie bronić dobrego mienia. Z kolei Ken Inchausti, odpowiedzialny za PR i wizerunek Novo Nordisk dodał, że w politykę firmy od lat wpisuje się zobowiązanie dotyczące wspierania pacjentów w dostępie do leków. Odmówił dalszego komentarza ze względu na toczącą się w sądzie sprawę. Rzecznik Eli Lilly, Gregory Andrew Kueterman uzupełnił tę narrację o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa i przestrzega standardów etycznych.
Źródło: Medscape.com/pharmadaily.pl
Jest pozew przeciwko producentom insuliny
Opublikowano 23 lutego 2017 08:20
Fot. Thinkstock/Getty Images
Czego dotyczy pozew?