To bardzo ważny krok w kierunku budowy naszego bezpieczeństwa i warto docenić to, że resort zdrowia tę pracę wykonał - mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.
Na liście znalazło się ponad 230 pozycji.
Założenia projektu
Tworzenie Krajowej Listy Leków Krytycznych bazowało na:
- wykazach substancji czynnych wskazanych w liście krytycznych API, opracowywanych przez EMA oraz liście kluczowych API opracowywanych na potrzeby Ministerstwa Rozwoju i Technologii (Projekt produkcji API w Polsce).
- Wzięto także pod uwagę krajowe uwarunkowania, w tym przyjęto kryteria oceny krytyczności konkretnych substancji czynnych, odpowiednio dobrane i przystosowane do warunków krajowych, m. in. dostosowane do krajowych schematów leczenia, dostępności produktów leczniczych na rynku polskim, jak również średni miesięczny wolumen sprzedaży i informację o kategoriach dostępności produktów leczniczych w ramach poszczególnych substancji czynnych i kodów ATC.
- Uwzględniono także ocenę krytyczności pod względem klinicznym, dokonaną przez Konsultantów Krajowych z różnych dziedzin medycyny (z uwzględnieniem ilości dostępnych odpowiedników, alternatywnych terapii medycznych w danym wskazaniu, wpływu braku danego leku na zagrożenie życia lub zdrowia pacjentów) oraz opinię Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych uwzględniającą miejsca wytwarzania.
Lista jest strategiczna dla Polski
Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków, podkreśla znaczenie projektu:
„To bardzo ważny krok w kierunku budowy naszego bezpieczeństwa i warto docenić to, że resort zdrowia tę pracę wykonał. Projekt listy wskazuje, które leki musimy w Polsce wytwarzać. Po konsultacjach publicznych i wniesionych uwagach lista stanie się kompletna. Powinna być powiązana z dodatkowymi zachętami do produkcji leków zawierających wskazane substancje, jak dotacje, pogłębienie preferencji refundacyjnych czy środowiskowych. Bez polskiej listy leków krytycznych nie mielibyśmy wpływu na kształt tej europejskiej, która ma być aktualizowana w grudniu br. i powstaje na podstawie list krajowych. Poza tym na szczeblu UE trwają zaawansowane prace nad „Critical Medicines Act”, który będzie zawierał mechanizmy wsparcia finansowego produkcji leków krytycznych i ich składników w Europie. Chodzi o to, aby Polska też z nich korzystała i aby fabryki krytycznych leków były zlokalizowane również w naszym kraju.”
Uwagi do projektu można składać do 10 grudnia.