Opublikowano już raport dotyczący URPL w 2018 roku. - Za nami kolejny rok ważnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz ochrony zdrowia publicznego oraz dbałości o bezpieczeństwo społeczeństwa w zakresie produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych - informuje Grzegorz Cessak, prezes URPL.
Prezes URPL tłumaczy, że w Pionie Produktów Leczniczych ludzkich jednym z najważniejszych zadań w 2018 roku było przeprowadzenie zmian porejestracyjnych w zakresie serializacji opakowań produktów leczniczych. - W celu zapobiegania przedostawania się sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dostaw, na opakowaniach produktów leczniczych zostały zamieszczone zabezpieczenia oraz kody identyfikujące jednostkowe opakowania. Łącznie zostało przeprowadzonych 7700 zmian porejestracyjnych dotyczących serializacji – informuje. Dodaje, że w 2018 roku wydanych zostało 557 pozwoleń na dopuszczenie do obrotu. Większość z nich dotyczy procedur europejskich. Sukcesywnie zwiększamy liczbę pozwoleń, w których Polska jest państwem referencyjnym. W minionym roku przyjęliśmy rekordową liczbę wniosków o rozpoczęcie badania klinicznego produktu leczniczego, z czego większość dotyczyła badań klinicznych II i III fazy oraz produktów leczniczych stosowanych w onkologii.
Grzegorz Cessak informuje, że przed URPL są poważne wyzwania. - Z determinacją musimy wspierać rozwój innowacyjnych produktów leczniczych, dążyć do udostępniania terapii dla dotąd nieuleczalnych jednostek chorobowych, nie szczędzić wysiłków w walce z antybiotykoodpornością, rozwijać współpracę międzynarodową oraz działalność w wielu innych obszarach, a wszystko po to, by farmakoterapia dla pacjentów była bezpieczna, dostępna i ponad wszystko skuteczna. W ubiegłym roku na arenie międzynarodowej Urząd zrealizował cały szereg przedsięwzięć na dwóch tradycyjnych kierunkach związanych z aktywnym wzmacnianiem współpracy w obrębie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak też budowaniem relacji z partnerami strategicznymi spoza Europy - zaznacza.
W raporcie poinformowano m.in. o liczbie kontroli systemów monitorowania bezpieczeństwa produktów leczniczych przeprowadzonych od stycznia do grudnia 2018 r., działaniach w zakresie współpracy międzynarodowej za rok 2018, liczbie wydanych pozwoleń na import równoległy w podziale na kraj eksportu.
Źródło: