Są to produkty lecznicze, na które Ministerstwo Zdrowia Ukrainy zgłaszało zapotrzebowanie, a więc przede wszystkim stosowane w szpitalach, w medycynie ratunkowej, konieczne do prowadzenie operacji, antybiotyki, środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także leki stosowane w chorobach kardiologicznych, neurologicznych, pulmonologicznych i zakaźnych, w leczeniu cukrzycy.
Zgodnie z ustaleniami z polskim Ministerstwem Zdrowia, leki zostały przekazane do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zobowiązała się dostarczyć je Ukrainie, transportując w odpowiedni dla produktów farmaceutycznych sposób do miejsc, gdzie będą najbardziej potrzebne. Czekamy na informację dotyczące zapotrzebowania na brakujące leki i będziemy starać się organizować kolejne transporty - zapewnia PZPPF.
Na tym pomoc krajowych firm Ukrainie się nie kończy.
Firmy przekazują też darowizny pieniężne na rzecz organizacji niosących pomoc w tej kryzysowej sytuacji. Swoje wysiłki koncentrują również na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim pracownikom w Ukrainie, pomagając im i ich bliskim w relokacji do Polski oraz gwarantując potrzebne wsparcie w kraju. Wewnątrz organizacji pracownicy koordynują zarówno zbiórki potrzebnych rzeczy, jak i pomoc wolontariacką.
- Jednocześnie naszym nadrzędnym celem pozostaje zapewnienie nieprzerwanego dostępu do leków dla pacjentów w Polsce - podkreśla PZPPF.
Źródło: PZPPF