O tym, jak ważne jest monitorowanie glikemii u pacjenta z cukrzycą red. Iwona Schymalla rozmawia z prof. Małgorzatą Myśliwiec, kierownikem Katedry i Kliniki Pediatrii Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest także współautorką raportu nt. monitorowania glikemii.
W rozmowie z prof. Małgorzatą Myśliwiec mówiliśmy m.in. o:
- Właściwym monitorowaniu glikemii u pacjenta z cukrzycą, co stanowi gwarancję jego bezpieczeństwa. Co należałoby zmienić, aby nowoczesne sposoby monitorowania poziomu glikemii w czasie rzeczywistym mogły rzeczywiście wpłynąć na zmniejszenie hospitalizacji oraz zapobiec powikłaniom, np. hipoglikemii?
- Niedoskonałe leczeniu wśród osób, które nie mają dostępu do nowoczesnych technologii. W 2020 roku ponad 25 tysięcy było wyjazdów karetek do pacjentów z cukrzycą z powodu hipoglikemii, czyli średnio co 20 minut ambulans był wzywany do pacjenta z cukrzycą niewyrównaną. Co można z tym zrobić?
- Kolejnych etapach wdrażania nowych technologii diagnostycznych. Jak przyznała pani profesor, na pewno istotne jest zapewnienie tych systemów dla kobiet w ciąży. Każde zmiany glikemii, zarówno w kierunku hiper, jak i hipoglikemii u matki chorej na cukrzycę powoduje duże zmiany, zarówno w początkowym okresie ciąży (duże ryzyko powstania wad u dziecka), jak i w późniejszym okresie ciąży (destrukcyjne zmiany w układzie nerwowym). Oczekiwana jest refundacja monitorowania glikemii dla tej grupy społecznej. Kolejną potrzebującą grupą są dzieci pow. 18. roku życia i pacjenci pow. 26 roku życia.
- Tym, jak jesteśmy blisko opracowania diabetologicznej sztucznej trzustki?