Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

„Lean management” szansą dla szpitali

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 lutego 2017 10:16

„Lean management” szansą dla szpitali - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Jak wynika z Raportu PwC „Trendy w polskiej ochronie zdrowia 2017” system ochrony zdrowia wymaga reorganizacji w wielu obszarach, w tym między innymi: racjonalizacji obecnych wydatków, zakresu świadczonych usług, typu oraz wielkości wykorzystywanej infrastruktury, wdrożenia mechanizmów kontrolnych.

W Polsce działa około 800 szpitali, które posiadają około 220 tysięcy łóżek, co daje blisko 6 łóżek szpitalnych na tysiąc mieszkańców. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Koszty działania podmiotów leczniczych to przede wszystkim: koszty personelu (ok. 52%), koszty usług zewnętrznych, w tym żywienia pacjentów (ok. 24%), koszty materiałów (ok. 18%), koszty amortyzacji infrastruktury (ok. 4%), koszty zarządu i administracji (ok. 2%) – podkreślają twórcy raportu.  - Tak naprawdę o tym ile będą wynosić koszty leków i materiałów opatrunkowych decydują trzy elementy:  standaryzacja i planowanie zakupów oraz odpowiedni wolumen, o który przy mniejszym szpitalu jest trudniej, a pojawia się w przypadku grupy zakupowej. Te dwa pierwsze elementy można wdrożyć już na poziomie samego szpitala – mówi Mariusz Ignatowicz, partner PwC. Dodaje, że nie chodzi tylko o wspólne zakupy. -  Często jest to kwestia zaplanowania zakupów (np. unikania częstych, „impulsowych” dostaw).

Zakupom czy powstawaniu centrów usług i współdzieleniu niektórych funkcji sprzyjać może ekonomiczne myślenie właścicieli szpitali. – Właściciele, którzy będą chcieli uniknąć pokrywania strat szpitali, mogą próbować wymusić działania, które będą pobudzać efektywność szpitala. Efektywność w tym wypadku to ograniczenie kosztów, a kosztami zakupów zewnętrznych najłatwiej zarządzić. Bo optymalizacja kosztów zatrudnienia, która też jest niezbędna, to już kwestia wymagająca większego wysiłku i społecznie bardzo delikatna – podkreśla Ignatowicz.

Uzyskanie korzyści skali w obszarach takich jak wspólne zakupy, centralizacja IT, centralizacja administracji oraz funkcji wsparcia – umożliwia uzyskanie oszczędności kosztowych rzędu 10-15% rocznie (przy budowie grup składających się z 10-20 podmiotów, przy większych grupach te oszczędności jeszcze rosną).

Raport: PWC

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tą reformą?

13 listopada 2024
Naczelna Izba Lekarska
8 października 2024
Zrzut ekranu 2024-10-3 o 10.07.22
Oglądaj na żywo

Konferencja prasowa minister zdrowia Izabeli Leszczyny - KSO

3 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także