Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Leczenie ślepoty nie jest już traktowane w kategoriach cudu

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 12 maja 2023 10:55

Leczenie ślepoty nie jest już traktowane w kategoriach cudu - Obrazek nagłówka
– Możemy naprawiać geny i przywracać wzrok ludziom, którzy urodzili się niewidomi. To coś zupełnie niesamowitego – mówi prof. Maciej Wojtkowski, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Oka w Warszawie (ICTER). Jednostka, we współpracy z czołowymi ośrodkami badań oka na świecie tworzy technologie, które rewolucjonizują diagnostykę i leczenie najtrudniejszych chorób wzroku.

Międzynarodowe Centrum Badań Oka (ICTER) powstało dzięki Funduszom Europejskim z Programu Inteligentny Rozwój (POIR) przyznanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Badania prowadzone w MAB-ach mają interdyscyplinarny charakter a ich wyniki w przyszłości pozwolą na opracowanie nowych technologii, które będą służyć społeczeństwu.

– ICTER jest jedną z 14 Międzynarodowych Agend Badawczych. To jedyny taki program w Polsce, który umożliwia tworzenie nowych jednostek badawczych kierowanych przez wybitnych naukowców – wyjaśnia wiceprezes FNP dr Tomasz Perkowski.

Badacze w centrum pracują nad przełomowymi technologiami obrazowania procesów zachodzących w oku oraz ułatwiającymi zabiegi ratujące lub odtwarzające wzrok.

– Oko jest bardzo wrażliwe. Kiedyś, żeby zobaczyć, co się w nim dzieje, trzeba je było wyciąć z martwego ciała, ugotować i przekroić. Dziś mamy precyzyjne narzędzia chirurgiczne, które mogą być sterowane robotycznie i są w stanie wspomagać chirurga w codziennej aktywności – podkreśla prof. Maciej Wojtkowski.

Część z opracowanych w ICTER technologii jest na etapie wdrażania. Jedną z nich jest innowacyjna metoda pozwalająca na obrazowanie siatkówki za pomocą tzw. fluorescencji ze wzbudzeniem dwufotonowym. Pozwala ona w najmniejszej, chemicznej skali sprawdzać, czy komórki odpowiedzialne za proces widzenia działają prawidłowo. Kolejną metodą jest optoretinografia, umożliwiająca precyzyjne mierzenie reakcji obecnych w siatkówce fotoreceptorów na światło. Obie techniki mogą służyć do diagnozowania schorzeń narządu wzroku, ale umożliwiają też analizowanie czy wdrożone terapie odnoszą zakładane skutki. W przypadku optoretinografii technika wymaga niewyobrażalnej dotąd precyzji – urządzenia pomiarowe muszą wykrywać wydłużanie się światłoczułych komórek oka o 1 nanometr, mimo poruszania się całego organu.

ICTER współpracuje z czołowymi ośrodkami badań oka na świecie, w tym z University College London – partnerem strategicznym centrum, a także londyńskim szpitalem Moorfields Eye Hospital oraz Uniwersytetem Kalifornijskim w Irvine.

– Współpraca naukowa ponad podziałami umożliwia poszerzenie wiedzy o dodatkowe elementy, wymianę doświadczeń i kompetencji, dostęp do infrastruktury badawczej i transfer technologii. Wielka Brytania jest aktywnym partnerem Polski w dziedzinie badań naukowych. Cieszę się, że ośrodki brytyjskie i ICTER utrzymują bliską współpracę w zakresie badań nad okiem i jego chorobami. Jest to ważny obszar dla poprawy jakości życia milionów ludzi na świecie. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać i przynosić korzyści wszystkim krajom – mówi Anna Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.

Podobne artykuły

FNPlogoKOLORpl

Polskie Noble przyznane

7 listopada 2017
ThinkstockPhotos-119667469

Skandal bez atestu

3 października 2017
leki inne
23 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także