Czerniak błony śluzowej jest dość rzadkim nowotworem, którego przyczyny leżą w zmianach w komórkach melanocytów. Występuje w powierzchniach tkanek w jamie ustanej, obszarach żołądkowo-jelitowych oraz narządach płciowych. Praktycznie mniej niż 20% pacjentów przeżywa 5 lat po rozpoznaniu.
Zastosowana przez naukowców technologia polegała na sekwencjonowaniu genomu. Badacze, w celu zrozumienia błędu genetycznego w guzie, poddali analizie próbki czerniaka błony śluzowej pobrane z: Chin, Australii, Europy oraz USA.
Czasopismo medyczne o nazwie Nature Communications opublikowało badanie, które wykazało prawidłowość, że jeden określony inhibitor leku stosowany aktualnie w leczeniu raka piersi - CDK4 / 6, może okazać się skuteczny u wybranych pacjentów chorych na czerniaka błony śluzowej.
- Badanie ujawniło, że obecnie dostępna klasa leków powszechnie stosowanych w leczeniu raka piersi wygląda obiecująco w leczeniu czerniaka błony śluzowej – podkreślił prof. Richard Scolyer, kierownik badania oraz dyrektor medyczny MIA.
To badanie może być początkiem zatrzymania zgonów z powodu czerniaka. Następnym celem badaczy jest stworzenie takiego badania klinicznego, które pozwoli na przetestowanie danych klas leków oraz ich skuteczności.
Źródło: 7news