Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Lipcowa lista refundacyjna. Minister przedstawił szczegóły

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 18 czerwca 2024 07:00

Lipcowa lista refundacyjna. Minister przedstawił szczegóły - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– Lista refundacyjna, to jakie leki się na niej znalazły, nie jest tylko decyzją MZ. Tak naprawdę jest to wypadkowa decyzji resortu i decyzji firm farmaceutycznych, które muszą wystąpić z wnioskiem do ministra o to, żeby ich lek znalazł się na liście i określają zakres refundacji – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji poświęconej lipcowej liście leków refundowanych.

Jak podkreśliła minister zdrowia, sporo zależy od umiejętności negocjatorów zależy sporo. Zawsze starają się wynegocjować jak najlepsze warunki dla pacjentów.

– Na lipcowej liście jest 31 nowych terapii, w tym 8 terapii onkologicznych, 23 nieonkologiczne, z których 6 dedykujemy pacjentom z chorobami rzadkimi. W 2024 roku najwięcej nowych terapii onkologicznych zanotowaliśmy i umieściliśmy natrzech dotychczasowych listach w hematoonkologii (9) i nowotworach urologicznych (5) – wymieniała Izabela Leszczyna.

O 13 leków rozszerzone zostały wskazania w procedurze in vitro. Chodzi o to, by dostosować dostępność do potrzeb wynikających z rządowego programu wspierania płodności. Znalazły się tam m.in. preparaty stosowane w rzadkich chorobach hematologicznych i hematoonkologicznych.

– Wśród leków na nowej liście jest środek stosowany w profilaktyce u pacjentów do 18. Roku życia z ciężką hemofilią A, bez inhibitora czynnika 8., lek stosowany w leczeniu chłoniaków T-komórkowych czy lek stosowany w leczeniu chłoniaka grudkowego – wymieniał wiceminister Marek Kos.

Zrefundowane zostały też terapie wykorzystywane w leczeniu raka gruczołu krokowego, przedoperacyjnym leczeniu nie drobnokomórkowego raka płuca czy czerniaka błony naczyniowej oka, a także kardiomiopatii w przebiegu leczenia amyloidozy transtyretynowej, kardiomopatii zawężającej, zaburzeń motorycznych w chorobie Parkinsona, narkoleksji i katapleksji. W terapiach dermatologicznych zrefundowana będzie terapia ropnego zapalenia gruczołów potowych, a w leczeniu reumatologicznym – ciężkiej osteoporozy u kobiet po menopauzie z wysokim ryzykiem złamań.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także