Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Listopadowa lista refundacyjna: Dobre wiadomości dla pacjentów z osteoporozą

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 października 2019 13:07

Listopadowa lista refundacyjna: Dobre wiadomości dla pacjentów z osteoporozą - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Pacjenci i klinicyści wielokrotnie apelowali do resortu zdrowia o zmianę absurdalnych przepisów dot. dostępu do refundowanej terapii stosowanej w leczeniu osteoporozy.

Do tej pory, żeby kobieta mogła otrzymać leczenie zapobiegające złamaniom, musiała najpierw takiego złamania doświadczyć. Z kolei mężczyźni w ogóle nie mieli dostępu do refundowanej terapii, choć wg danych NFZ około 340 tys. mężczyzn cierpi na tę chorobę.

Wszystko wskazuje, że prośby pacjentów i klinicystów zostały wysłuchane i od 1 listopada ograniczenia w dostępie do leczenia osteoporozy zostaną zniesione.

- Dziś mamy z oficjalnego źródła informację, że MZ przychyliło się do naszych próśb. Wierzymy, że tak się stanie, że jest to pewnik. To wielka rzecz, że po krótkim czasie naszej kampanii, staraniach, coś takiego się dzieje - mówi Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.

Białe plamy - co jeszcze do zrobienia

Trzeba zwiększyć świadomość społeczną na temat osteoporozy, bo jak mówi prof. Piotr Głuszko, kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, nawet u lekarzy panuje przekonanie, że jest to choroba kobiet po menopauzie. - Większość pacjentów ze złamaniami, którzy są prawidłowo leczeni chirurgicznie, ambulatoryjnie, nie jest informowana przez lekarzy o tym, że cierpi na osteoporozę. Chorzy nie są kierowani do dalszej diagnostyki i nie są leczeni - ubolewa prof. Głuszko.

Kolejnym problemem jest dostęp do poradni. W Polsce nadal są takie województwa, w których nie ma ani jednej poradni osteoporotycznej. W najgorszej sytuacji są pacjenci z Pomorskiego i Zachodniopomorskiego. Dla ludzi starszych i schorowanych, często po złamaniu, to trudna sytuacja.

Jak podkreślają eksperci podstawą skutecznego leczenia jest kompleksowość postępowania i podział zadań: strategia działania powinna się opierać na kompleksowym postępowaniu diagnostyczno-leczniczym z podziałem zadań dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w etapie I i zadań dla specjalistów zajmujących się leczeniem osteoporozy w etapie II.

Ministerstwo Zdrowia i NFZ dostrzegają problem

- NFZ bardzo poważnie potraktował ten problem i jest zainteresowany naprawieniem, uzupełnieniem mapy tak, by wszędzie były takie ośrodki - mówi E.Kozik. - Po raz pierwszy po naszych spotkaniach w MZ i NFZ miałam poczucie zainteresowania obu tych instytucji tematem oraz tym, że obie chcą tej sytuacji zaradzić - dodaje.

23 października we wszystkich województwach NFZ organizuje tzw. środę profilaktyczną. Będzie to dzień poświęcony osteoporozie - edukacji na temat tej choroby. - Będzie wykorzystany Frax indeks pokazujący czy ktoś jest narażony na złamanie i podjęte zostaną odpowiednie kroki do dalszej diagnozy - cieszy się E.Kozik.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także