Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Małgorzata Rozenek-Majdan: powinniśmy pomóc tym, którzy chcą zostać rodzicami. W przyszłym tygodniu pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie in vitro

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 czerwca 2023 13:45

Małgorzata Rozenek-Majdan: powinniśmy pomóc tym, którzy chcą zostać rodzicami. W przyszłym tygodniu pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie in vitro - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o dofinansowaniu metody in vitro dla osób zmagających się z problemem niepłodności odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu (15.06.). – Przedstawimy naszą perspektywę: perspektywę rodzin, osób, które o dzieci starały się bardzo długo i tych pacjentów, którzy inaczej niż przez in vitro rodzicami stać się nie mogą – mówi Małgorzata Rozenek-Majdan, prezes Fundacji MRM.

Jak podkreśla poseł Monika Wielichowska z Platformy Obywatelskiej, problem niepłodności dotyka 15-20 proc. par w Polsce, co oznacza, że zmaga się z nim niemal 3 mln osób w wieku prokreacyjnym. In vitro to dla nich szansa na to, by zostać rodzicami.

– Tym, co mogłoby zmienić niekorzystny trend jest dofinansowanie przez państwo metody in vitro. Takie finansowanie miało miejsce w latach 2013-2016. Dzięki programowi urodziło się ponad 22 tys. zdrowych, szczęśliwych dzieci. Niestety, PiS ten program zlikwidował. Dziś często to samorządy stają na wysokości zadania i ze swoich coraz skromniejszych budżetów starają się tę metodę dla swoich mieszkańców dofinansowywać – mówi Monika Wielichowska.

Od połowy listopada do marca w całej Polsce zbierane były podpisy pod obywatelskim projektem ustawy przewidującej dofinansowanie metody in vitro. Podpisało się pod nim pół miliona osób. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które jest zaplanowane na 15 czerwca, odbędzie się pierwsze czytanie ustawy.

– Przedstawimy naszą perspektywę: perspektywę rodzin, osób, które o dzieci starały się bardzo długo i tych pacjentów, którzy inaczej niż przez in vitro rodzicami stać się nie mogą. Jesteśmy ciekawi, jak zareagują na to ci, którzy w 2016 roku zakończyli świetnie działający i pokazywany na arenie międzynarodowej projekt. Mamy najgorszą dzietność od czasów drugiej wojny światowej i jako państwo powinniśmy zrobić wszystko, żeby pomóc tym, którzy rodzicami chcą zostać – mówi Małgorzata Rozenek-Majdan.

Prezeska Fundacji MRM odnosi się także do słów posłanki Prawa i Sprawiedliwości Barbary Bartuś, która podczas sejmowej debaty o sytuacji kobiet w Polsce powiedziała, że metoda in vitro nie jest metodą walki z bezpłodnością, tylko metodą produkcji człowieka.

– To skandaliczna wypowiedź. Bardzo ważne jest zaangażowanie osób związanych z leczeniem niepłodności w stawianie wyraźnego sprzeciwu na takie przedmiotowe traktowanie nas i naszych dzieci. Nasze dzieci są podmiotem, a nie elementem produkcji człowieka. Są kimś najbardziej przez nas wyczekanym – podkreśla Małgorzata Rozenek-Majdan.

Podobne artykuły

Izabela Leszczyna kolejki
22 października 2024
bb3745ba-6fc6-4213-bb32-d279142f3ffc
31 maja 2024
iStock-1450340737
26 kwietnia 2024
416055261_675424991464107_3546326460777244798_n
11 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także