Historia firmy Merck zaczęła się w 1668 r., kiedy to Friedrich J. Merck przejął aptekę w Darmstadt w Niemczech, a następnie jego krewny Emanuel Merck wraz z synami założył spółkę pod nazwą E. Merck produkującą leki i substancje chemiczne. Firma od 13 pokoleń należy do rodziny Merck, będącej do dzisiaj właścicielem 70% kapitału firmy.
Od terapii przeciwnowotworowych po produkty zaawansowane technologicznie
W 1827 roku rozpoczyna się transformacja apteki w firmę prowadzącą działalność przemysłową w oparciu o badania naukowe. Począwszy od lat 20. XIX wieku firma Merck działała już na skalę międzynarodową. W 2007 r. Merck nabył firmę Serono, rozpoczynając rozwój produkcji biotechnologicznej, głównie na potrzeby onkologii. Sprzedał też dział zajmujący się produkcją generyków firmie Mylan Laboratories z USA. W 2010 r. firma Merck kupiła działającą w branży life science Millipore Corporation, w 2014 r. AZ Electronic Materials, dostawcę zaawansowanych technologicznie materiałów dla branży elektronicznej, a w 2015 r. Sigma-Aldrich oferującą produkty, usługi i rozwiązania dla laboratoriów. Dziś Merck w obszarze ochrony zdrowia (Healthcare) dostarcza terapie stosowane w leczeniu chorób nowotworowych (w tym terapie spersonalizowane w obszarze immuno-onkologii), stwardnienia rozsianego, chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób metabolicznych, chorób tarczycy oraz niepłodności.
25 lat w Polsce
Merck od ponad 25 lat jest obecny w Polsce. Realizuje badania kliniczne z udziałem polskich pacjentów i dysponuje dynamicznie rozwijającym się Centrum Usług Biznesowych. Główna siedziba firmy mieści się w Warszawie, w Poznaniu działa Sigma-Aldrich Sp. z o.o, a we Wrocławiu Centrum Usług Biznesowych. Spółka zlokalizowana w stolicy Dolnego Śląska dostarcza usługi biznesowe głównie swoim europejskim spółkom, ale również wsparcie dla każdego z 66 rynków, na których Merck funkcjonuje globalnie. Centrum oferuje szeroki katalog usług, m.in. z obszarów: finansowo-księgowego, administracji personalnej i płac, zakupów oraz zarządzania projektami. Jest jednym
z trzech tego typu ośrodków Merck na świecie i wciąż dynamicznie się rozwija. Tylko w tym roku do zespołu dołączyło blisko 100 nowych pracowników, nie tylko z Polski, ale także z innych krajów.
Nie tylko leki
W obrębie sektora life science (Life Science), Merck zapewnia naukowcom i badaczom materiały laboratoryjne, technologie i usługi, dzięki którym badania naukowe oraz produkcja biotechnologiczna i farmaceutyczna są prostsze, szybsze i bezpieczniejsze. Portfolio Life Science zawiera ponad 300 tysięcy produktów, w tym rzadkie na rynku komponenty produkcyjne oraz unikalne technologie.
Sektor zaawansowanych materiałów i technologii (Performance Materials) zajmuje się opracowaniem wyspecjalizowanych produktów chemicznych dla branż elektronicznej, technologicznej, kosmetycznej oraz motoryzacyjnej – od materiałów OLED i ciekłych kryształów wykorzystywanych w ekranach smartfonów, po materiały o wysokiej wydajności, które umożliwiają produkcję mikroprocesorów do urządzeń elektronicznych powszechnego użytku. Firma oferuje również pigmenty stosowane m.in. w kosmetykach.