Insulina jest w organizmie odpowiedzialna za przemianę glukozy spożytej wraz z pokarmem w energię. W przypadku gdy pacjent zmaga się z cukrzycą typu 1, dochodzi do zniszczenia komórek odpowiedzialnych za endogenne wytwarzanie insuliny. Cukier nie jest więc efektywnie zamieniany na energię, a jego utrzymujący się wysoki poziom we krwi powoduje niszczenie kolejnych narządów: oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Pacjenci z cukrzycą typu 1 muszą mieć więc insulinę podawaną z zewnątrz.
Dotychczasowe podejście do ich leczenia sprowadzało się do dokonywania pomiarów za pomocą glukometru oraz podawania insuliny poprzez zastrzyki w brzuch, wykonywane za pomocą specjalnego pena. Paradygmat leczenia zmienił się, gdy na rynku pojawiły się pompy insulinowe zintegrowane z o ciągłym monitorowaniem glukozy (CGM) podające insulinę w sposób automatyczny z minimalnym zaangażowaniem pacjenta. System MiniMed™ jest najnowocześniejszym tego typu produktem dostępnym na rynku światowym. Posiada on udoskonaloną technologię SmartGuard™, która dostosowuje podaż insuliny na podstawie odczytów z sensora glukozy. Tym, co wyróżnia ten system na tle innych modeli pomp to automatyzacja podaży insuliny. Działa to tak, że system co 5 minut dostosowuje dawkę insuliny bazowej do potrzeb pacjenta oraz samodzielnie w sposób również automatyczny co 5 minut podaje bolusy korygujące, oczywiście jeśli jest taka potrzeba. Dzięki temu pacjent nie musi podejmować szeregu decyzji terapeutycznych, z którymi problem mogliby mieć również doskonale wyedukowani lekarze – zastanawiać się, jaką dawkę leku wstrzyknąć, biorąc pod uwagę glikemię, spożyty posiłek, planowany jadłospis na następnych kilka godzin i przewidywaną aktywność fizyczną.
Z badania „Real-world Performance of the MiniMed™ 780G System”, przeprowadzonego na 100 tys. osób z 12 państw świata korzystających z systemu, wynika, że większość jego użytkowników w warunkach rzeczywistych osiągnęła TIR (czas w zakresie) powyżej 70 proc. i GMI (wskaźnik kontroli glikemii) powyżej 7 proc., przy jednoczesnym zminimalizowaniu czasu spędzonego w hipoglikemii.