Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nieskutecznie leczona akromegalia skraca życie pacjenta o około dziesięć lat

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 grudnia 2019 10:12

Nieskutecznie leczona akromegalia skraca życie pacjenta o około dziesięć lat - Obrazek nagłówka
O tym, z jakimi problemami związanymi z dostępem do leczenia zmagają się pacjenci z akromegalią rozmawiamy z Katarzyną Marcinkowską, prezes Stowarzyszenia Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających.

Martyna Chmielewska: Jak wygląda standardowe leczenie akromegalii w Polsce?

Katarzyna Marcinkowska: Pierwszą podstawową terapią jest terapia neurochirurgiczna polegająca na usunięciu gruczolaka przysadki przez neurochirurga. Terapia ta jest skuteczna w około 50 proc. przypadków. Pozostałe 50 proc. pacjentów poddawanych jest terapii farmakologicznej. Pacjenci ci w tej chwili mają dostęp do dwóch generacji leków. Trzeci jest dostępny tylko w terapii ratunkowej (przyp. red. RDTL).

MCh: Jakie są konsekwencje nieodpowiednio leczonej akromegalii?

KM: Nieskutecznie leczona akromegalia powoduje spadek długości życia pacjenta o około dziesięć lat. Jest to związane z zaburzeniami sercowo-krążeniowymi oraz wszystkimi innymi, które powodują niekontrolowany wzrost poziomu hormonu wzrostu.

MCh: Wiemy, że w najtrudniejszej sytuacji jest grupa 20-25 proc. chorych, która nie reaguje na dostępne leczenie. Czy dla tych pacjentów jest jakaś alternatywa?

KM: Alternatywą jest właśnie lek trzeciej generacji, który w tej chwili jest dostępny tylko w ratunkowym dostępie do terapii lekowych. Nadzieję pokładamy w tym leku, ewentualnie w terapiach skojarzonych.

Procedura dostępu do tego leku jest uruchomiona. Czekamy teraz na decyzję Ministerstwa Zdrowia. Liczymy na to, że resort zdrowia podejmując decyzję, weźmie pod uwagę to, że nowy lek nie będzie praktycznie generował nowych kosztów. Będzie to lek stosowany zamiast leków, które nie przynoszą spodziewanych efektów. To powinien być argument wpływający na pozytywną decyzję Ministerstwa. Mamy nadzieję na szybkie rozwiązanie tego problemu.

Tematy

akromegalia

Podobne artykuły

Debata-mp4---VLC-media-player-2019-10-18-112126
Akromegalia

Czy możemy ją skutecznie leczyć?

18 października 2019
Beztytulu

Akromegalia: Zwróć uwagę

6 listopada 2018
connection-647206_1920
7 maja 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także