Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Nowa lista refundacyjna. Zmiany komentują eksperci z Narodowego Instytut Onkologii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 marca 2025 11:36

Nowa lista refundacyjna. Zmiany komentują eksperci z Narodowego Instytut Onkologii - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło najnowszą listę leków refundowanych, która wejdzie w życie 1 kwietnia. Obejmuje ona 29 nowych terapii, w tym 10 przeznaczonych dla pacjentów onkologicznych. Nowoczesne metody leczenia będą dostępne m.in. dla osób z rakiem płuca, piersi, jajnika i gruczołu krokowego, co oznacza większe szanse na skuteczną terapię i dłuższe życie dla wielu chorych.

Nowe terapie onkologiczne w refundacji

Na zaktualizowanej liście refundacyjnej znajdą się m.in. durwalumab, tremelimumab oraz alektynib – leki stosowane w terapii raka płuca i międzybłoniaka opłucnej. Szczególnie alektynib, jako inhibitor kinazy tyrozynowej ALK, otwiera nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których wykryto rearanżację genu ALK. Jego stosowanie po radykalnym leczeniu chirurgicznym znacząco zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Rak płuca – nowe opcje leczenia

Prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, podkreśla znaczenie refundacji alektynibu, wskazując na wyniki badań klinicznych:

„Wykazano zmniejszenie ryzyka zgonu lub progresji choroby o 76%, a także ograniczenie ryzyka przerzutów do ośrodkowego układu nerwowego o 78%. To znacący postęp w terapii tego nowotworu.”

Innym przełomem jest terapia skojarzona durwalumabem i tremelimumabem z chemioterapią, stosowana w pierwszej linii paliatywnego leczenia systemowego. Badanie POSEIDON wykazało, że ta metoda zwiększa czas wolny od progresji choroby oraz wydłuża całkowite przeżycie pacjentów.

Nowotwory ginekologiczne

Refundacja objęła również rukaparyb i dostarlimab – leki stosowane w leczeniu nowotworów ginekologicznych. Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej „Terapia z użyciem inhibitorów PARP, takich jak rukaparyb, zwiększa skuteczność leczenia podtrzymującego u chorych na raka jajnika, jajowodu i otrzewnej.”

Dostarlimab, który dotychczas był refundowany wyłącznie w monoterapii, od teraz będzie stosowany w połączeniu z chemioterapią u pacjentek z zaawansowanym rakiem endometrium. Badanie RUBY wykazało, że taka terapia zmniejsza ryzyko progresji choroby lub zgonu aż o 72% u pacjentek z nieprawidłowościami mechanizmu naprawy DNA (dMMR) i o 36% w całej grupie pacjentek.

Rak piersi

Pacjentki z wczesnym rakiem piersi typu HER2-ujemnego o wysokim ryzyku nawrotu zyskają dostęp do abemacyklibu – inhibitora CDK4/6. Lek ten jest już znany z leczenia zaawansowanego raka piersi, a teraz jego skuteczność potwierdzono również w terapii uzupełniającej po operacji.

Dr n. med. Katarzyna Pogoda z Narodowego Instytutu Onkologii wskazuje, że refundacja tego leku to ważny krok w poprawie dostępu do nowoczesnych terapii, który może znacząco zwiększyć szanse pacjentek na długotrwałą remisję choroby.

Nowe leki w hematoonkologii

Pacjenci z nowotworami układu krwiotwórczego również skorzystają na zmianach. Refundacja obejmie m.in. akalabrutynib, stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej, a także talkwetamab i erlanatamab – nowoczesne przeciwciała bispecyficzne wykorzystywane w terapii szpiczaka plazmocytowego.

„Te innowacyjne terapie pozwalają na bardziej indywidualne podejście do leczenia i zwiększają skuteczność walki z nowotworami hematologicznymi” – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Joanna Romejko-Jarosinska, specjalista w dziedzinie hematoonkologii.

Źródło: Narodowy Instytut Onkologii

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także