Exact Sciences, wiodący dostawca testów przesiewowych i diagnostycznych w kierunku raka, ogłosił dziś publikację wyników prospektywnego badania PONDx dotyczącego wpływu testu Oncotype DX Breast Recurrence Score® na decyzje kliniczne. Wyniki, zgodne z poprzednimi badaniami międzynarodowymi, potwierdzają wartość testu w zakresie postępowania u pacjentek z wczesnym rakiem piersi, poprzez dokładniejszą identyfikację pacjentów, którzy mogą odnieść lub nie odniosą korzyści z chemioterapii, a tym samym skuteczniejsze ukierunkowanie leczenia, poprawę postępowania terapeutycznego i zwiększenie zaufania lekarzy do zaleceń dotyczących leczenia.
Badanie przeprowadzono w ośmiu ośrodkach referencyjnych w całej Polsce i objęło ono 204 pacjentów z wczesnym stadium raka piersi z dodatnimi receptorami hormonalnymi (ER+) i ujemnym HER-2 (HER2-) bez zajęcia węzłów chłonnych (N0). Wyniki wykazały, że zalecenia dotyczące leczenia uległy zmianie u 44,3% pacjentów na podstawie wyników Recurrence Score®, a korzystanie z testu znacząco wpłynęło na decyzje dotyczące leczenia. Leczenie zostało złagodzone w 62,2% przypadków (odstąpiono od chemioterapii), którym początkowo zalecono chemioterapię, i zaostrzone w 29,7% przypadków, którym początkowo zalecono wyłącznie terapię endokrynologiczną (dodano chemioterapię do schematu terapeutycznego).
„Wyniki badań sprawiły, że większość chorych, która była kwalifikowana początkowo do chemioterapii jednak jej uniknęła i otrzymała tylko hormonoterapię. Natomiast część chorych, u których początkowo miała być stosowana tylko hormonoterapia otrzymała potrzebną, jak się okazało w ich przypadku chemioterapię. A to wszystko dzięki zastosowaniu tego testu” – mówi prof. Renata Duchnowska, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego.
„Nie ma wątpliwości, że wykorzystanie Oncotype DX w polskiej praktyce prowadzi do redukcji niepotrzebnie zlecanych chemioterapii. Obserwujemy kilkudziesięcioprocentową redukcję zaleceń dotyczących zastosowania chemioterapii onkologicznej. A badanie odbyło się w wielu ośrodkach stosujących test i wydaje się reprezentatywne. Ten test pomaga też podjąć decyzję w drugą stronę. U pacjentów, u których choroba biologicznie wydaje nam się niskiego ryzyka, na podstawie oceny histopatologicznej, test pokazuje ryzyko wyższe. I jest to coś, czego my jeszcze o raku piersi na podstawie standardowej histopatologii nie umiemy się dowiedzieć – podkreśla prof. Michał Jarząb z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach
Test Oncotype DX® jest jedynym testem wielogenowym, którego zdolność przewidywania prawdopodobieństwa korzyści z chemioterapii, a także ryzyka nawrotu raka piersi we wczesnym stadium jest potwierdzona naukowo. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u Polek i dotyka wiele z nich w latach poświęconych pracy i wychowywaniu rodziny. Podczas gdy chemioterapia jest rutynowo oferowana, badania pokazują, że tylko mniejszość pacjentek z rakiem piersi we wczesnym stadium odnosi z niej korzyści.
Systemy opieki zdrowotnej w całej Europie dostrzegają wartość testu, który jest refundowany w wielu krajach i uwzględniony we wszystkich głównych międzynarodowych wytycznych klinicznych. Dostęp do testów genomicznych dla pacjentek z rakiem piersi we wczesnym stadium rozwiązuje problem nadmiernego leczenia chemioterapią, pomagając wielu pacjentkom uniknąć skutków ubocznych leczenia, takich jak nudności, zmęczenie, wypadanie włosów i potencjalnie wtórny rak. Ponadto refundacja ma potencjał do uwolnienia zasobów w systemie opieki zdrowotnej, zmniejszając zapotrzebowanie na opiekę w usługach onkologicznych.
W Polsce Exact Sciences oferuje test Oncotype DX® za pośrednictwem swojego lokalnego partnera Komtur, a test jest obecnie oceniany pod kątem refundacji i finansowania ze środków publicznych.
O teście Oncotype DX Breast Recurrence Score
Test Oncotype DX Breast Recurrence Score® został zaprojektowany w celu ułatwienia podejmowania spersonalizowanych decyzji klinicznych poprzez dostarczanie informacji o biologii indywidualnego raka piersi, z potencjałem zapewnienia korzyści finansowych dla systemów opieki zdrowotnej. Test został po raz pierwszy udostępniony pacjentom w 2004 roku, a skorzystało z niego ponad 1,5 miliona pacjentów na całym świecie. Jest on włączony do głównych wytycznych dotyczących leczenia raka piersi, w tym wytycznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) i Międzynarodowej Konferencji ds. Raka Piersi w St. Gallen, a także Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO®) i Krajowej Kompleksowej Sieci Onkologicznej (NCCN®) w Stanach Zjednoczonych.
Aby dowiedzieć się więcej o teście, odwiedź stronę: https://www.oncotypeiq.com/en lub https://komturprocare.pl/czym-jest-test-oncotype-dx-breast-recurence-score-test-genomowy-dla-pacjentow-z-rakiem-piersi/
Źródło: mat. prasowy