Urządzenie MitraClip zakładane jest metodą małoinwazyjną – przezskórnie. Klips łączy ze sobą części płatków zastawki mitralnej, zmniejszając stopień jej niedomykalności (ang. mitral regurgitation – MR).
Do tej pory system MitraClip wykorzystany został w leczeniu ponad 80 tys. osób na całym świecie, cierpiących zarówno na pierwotną, jak i na wtórną MR. Skuteczność i bezpieczeństwo metody wykazano w szeregu dużych badań klinicznych, w tym w przełomowym badaniu COAPT, którego wyniki opublikowano w grudniu 2018 r. ma łamach „The New England Journal of Medicine”.
W badaniu wykazano, że zastosowanie urządzenie w połączeniu ze standardową terapią było znacznie bardziej skuteczne u pacjentów z niewydolnością serca i umiarkowaną lub ciężką wtórną MR, w porównaniu do samej terapii standardowej. Bazując na danych z badania COAPT, w marcu br. FDA rozszerzyła wskazania do stosowania MitraClip.
System najnowszej generacji – MitraClip G4 – oferuje „klipsy” w czterech rozmiarach, w tym większe niż dotychczas (o szerszym obszarze chwytania). MitraClip G4 oferuje również niezależnie kontrolowane chwytaki, które umożliwiają lekarzowi przytrzymanie jednego lub dwóch płatków zastawki w czasie procedury o nazwie Controlled Gripper Actuation.
To nie jedyne nowości. Najnowsza generacja systemu MitraClip to także ulepszony cewnik, który pozwala na pełne monitorowanie w czasie rzeczywistym ciśnienia w lewym przedsionku podczas implantacji klipsu.