Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Ostra białaczka szpikowa: Problemem nie jest dostęp do terapii, tylko rozpoznanie i szybki wdrożenie leczenia

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 31 lipca 2024 07:29

Ostra białaczka szpikowa: Problemem nie jest dostęp do terapii, tylko rozpoznanie i szybki wdrożenie leczenia - Obrazek nagłówka
Rozmowa z Katarzyną Lisowską, prezeską Fundacji Per Humanus.

Jak ocenia Pani aktualną sytuację chorych na ostrą białaczkę szpikową?

Ostra białaczka szpikowa to choroba, która w Polsce jest bardzo dobrze zabezpieczona. Mamy wszystkie dostępne terapie, jak w Europie i na świecie. Oczywiście zawsze czegoś brakuje, bo wchodzą nowe leki, nowe cząsteczki. Uważamy, że ostra białaczka szpikowa jest naprawdę dobrze leczona w Polsce, jeżeli pacjent trafi bardzo szybko do ośrodka. Bo nie jest problem leczenie pacjenta, tylko rozpoznanie i szybkie wdrożeniem tego leczenia.

Co w takim razie można poprawić, jeśli chodzi o diagnostykę, żeby pacjent szybko otrzymał właściwe leczenie?

To temat rzeka. Przede wszystkim skupiłabym się na lekarzach rodzinnych, czyli POZ, gdzie pacjenci leczeni są nawet miesiącami. Postawiłabym na rozpoznanie i czujność lekarzy rodzinnych. Druga sprawa to diagnostyka już samej choroby, żeby wiedzieć jak tę chorobę leczyć, jakimi lekami. Wszystkie leki w tej chwili są lekami celowanymi, dlatego potrzebna jest diagnostyka molekularna, badania genetyczne. Na to też nasi pacjenci bardzo długo czekają.

A o co najczęściej pytają pacjenci, którzy już mają zdiagnozowaną chorobę, jak się zgłaszają do Państwa?

Pytają przede wszystkim o wsparcie psychologiczne, czy mogą je gdzieś otrzymać. Pytają o długość życia innych pacjentów, szukają podobnych pacjentów, a czasami, jeśli są to ludzie starsi, to potrzebują od nas materiałów drukowanych, pisanych (wysyłamy je także pocztą do naszych pacjentów).

Czy w Polsce problemy pacjentów z ostrą białaczką szpikową są dostrzegane przez decydentów?

Myślę, że są dostrzegane, bo skoro 2 lata temu dostaliśmy prawie wszystkie dostępne terapie w refundacji, to uważamy to za ogromny sukces. Pamiętam historie pacjentów, którzy zbierali pieniądze na terapie, ale nie doczekali leczenia, bo wtedy nie było ono refundowane. Dwa lata temu nastąpił krok milowy i myślę, że będzie utrzymany. Bo to jest choroba, na którą umiera się naprawdę bardzo szybko. Nie wszyscy pacjenci mogą być poddawani przeszczepowi szpiku. O tym też musimy mówić. Są też inne nowotwory krwi jak mielofibroza, nadpłytkowość czerwienica, które mogą przejść w ostrą białaczkę szpikową. A ci pacjenci nie mają szans na przeszczep szpiku, więc zazwyczaj muszą mieć wszystkie dostępne opcje leczenia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także