W Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie odbyła się pierwsza w Polsce operacja w obrębie klatki piersiowej u dziecka, wykonana z asystą robota. U pacjenta po leczeniu onkologicznym wykorzystano system robotyczny do usunięcia pozostałości guza śródpiersia.
W chirurgii klatki piersiowej (torakochirurgii) wykorzystanie technik małoinwazyjnych – torakoskopii lub medycyny robotycznej – wiąże się z uniknięciem dużego otwarcia klatki piersiowej. Ogranicza się wówczas dolegliwości bólowe, zmniejsza się ryzyko tworzenia się zrostów kostnych i deformacji rosnącej klatki piersiowej. W konsekwencji wykorzystanie robota podczas operacji przyspiesza rekonwalescencję i pozwala uniknąć wad postawy. Dodatkowo precyzja ruchów narzędzi robotycznych i doskonałe uwidocznienie zmiany umożliwia uzyskanie najbardziej doszczętnego wycięcia zmiany nowotworowe. W szpitalu wykonywanych jest kilka rodzajów operacji.
Robot wykorzystywany jest w szpitalu od maja 2024 r. i był to pierwszy w Polsce szpital pediatryczny oferujący zabiegi w asyście robota chirurgicznego.
inf pras