Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Piotr Ligocki: Pneumokokowe zapalenie płuc może zaostrzać przebieg chorób współistniejących

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 19 września 2024 07:00

– Pacjenci mający choroby współistniejące, zwłaszcza choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, niewydolność nerek czy choroby nowotworowe, są narażeni na to, że pneumokokowe zapalenie płuc wywoła nasilenie objawów i aktywności tych chorób. Skutkiem może być np. zawał serca czy udar mózgu – powiedział w rozmowie z Medexpressem dr n. med. Piotr Ligocki, ordynator Oddziału Klinicznego Reumatologicznego 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy, specjalista chorób wewnętrznych.

Jakie są kliniczne konsekwencje zakażenia pneumokokami u osób dorosłych? Możemy mówić o trwałym uszczerbku na zdrowiu?

Jest kilka klinicznych aspektów. Pierwszy to sama choroba płuc. Pamiętajmy o tym, że nie pozostaje ona bez śladu. Czasami po kilku latach okazuje się, że na zdjęciu rentgenowskim widać jakieś smugi – to pozostałość po tej chorobie. Gorsze jest natomiast to, że pacjenci mający choroby współistniejące, zwłaszcza choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, niewydolność nerek czy choroby nowotworowe, są narażeni na to, że pneumokokowe zapalenie płuc wywoła nasilenie objawów i aktywności tych chorób. Skutkiem może być np. zawał serca czy udar mózgu.

Kto najczęściej choruje ciężko?

Tych grup jest kilka. Pierwsza to dzieci do 2. roku życia, które jeszcze nie mają odpowiedniego układu immunologicznego. Drugą grupą są pacjenci w wieku powyżej 65 lat, bo ich układ immunologiczny nieodpowiednio reaguje na czynniki zakaźne. Trzecią grupą są pacjenci z chorobami współistniejącymi, niezależnie od wieku. To cały wachlarz chorób – od układu sercowo naczyniowego – nadciśnienia aż po cukrzycę i niewydolność nerek. Wszystkie osoby, które są immunoniekompetentne, czyli mają choroby autoimmunologiczne czy nowotworowe, są pacjentami zagrożonymi. O ostatniej grupie często się zapomina. To osoby przewlekle przyjmujące glikokortykosteroidy w chorobach autoimmunologicznych. Również ta grupa powinna być szczepiona.

***

Seniorzy mogą zaszczepić się bezpłatnie! Od 1 września zeszłego roku osoby powyżej 65. roku życia chorujące przewlekle i z grup ryzyka mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Wystarczy jedna wizyta u lekarza, aby zaszczepić się jednocześnie przeciw grypie i pneumokokom. Co ważne, szczepienie przeciw pneumokokom nie musi być powtarzane co roku, co jest wygodne dla pacjentów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także