W komunikacie producent leku podkreśla, że zarówno w Polsce, jak i globalnie firma mierzy się z bezprecedensowym i dynamicznie rosnącym popytem na lek z grupy analogów GLP-1 występującym pod nazwą handlową: Victoza®, 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu.
W związku z tym firma Novo Nordisk informuje, że w najbliższych miesiącach mogą występować czasowe i miejscowe utrudnienia w dostępie do leku, które będą kontynuowane w 2024 roku. W związku z powyższym, polski przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego, firmy Novo Nordisk A/S, w porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA) oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, uprzejmie prosi o wzięcie pod rozwagę:
1. Priorytetyzacji pacjentów, którzy obecnie stosują famakoterapię z wykorzystaniem leku Victoza®, by zwiększyć szanse dostępu do już rozpoczętego leczenia i możliwie zapewnić ciągłość opieki.
2. Wstrzymania inicjacji nowych terapii lekiem Victoza® u pacjentów, którzy do tej pory nie kontrolowali glikemii za pomocą tego leku.
Dla kogo lek zgodnie ChPL?
Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego z września 2020 roku, produkt leczniczy Victoza® jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 10 lat i powyżej z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i wysiłku fizycznego
• w monoterapii, u pacjentów, u których stosowanie metforminy jest niewskazane ze względu na nietolerancję lub istniejące przeciwwskazania,
• jako leczenie dodane do terapii cukrzycy innymi produktami leczniczymi.
Novo Nordisk zapewnia, że podejmuje działania, które mają na celu zaspokojenie popytu na farmakoterapię pozwalającą na kontrolę glikemii. Firma podkreśla, że dąży do jak najszybszego unormowania sytuacji.
Źródło: URPLiPB