Krajowy rynek farmaceutyczny, wyceniany na 22 mld zł rocznie, zdominowany jest przez leki generyczne (zamienniki oryginalnych). Na ich popularność ma wpływ niższa cena.
Polski rynek farmaceutyczny, biotechnologiczny i technologii medycznych wyceniany jest na około 22 mld zł. 40 proc. zajmują na nim generyki, tylko 35-40 proc. to produkty innowacyjne. Pozostałą część przychodów generują specyfiki w tzw. wolnym obrocie, sprzedawane bez recepty (OTC, z ang. Over The Counter Drugs, czyli leki bez recepty lekarskiej, w tym suplementy diety, stanowią jedną z najszybciej rosnących kategorii rynku). Eksperci szacują, że w br. Polacy kupią o około 4 proc. więcej specyfików medycznych niż w ubiegłym roku.
– Od zawsze mieliśmy krajowe fabryki leków – tłumaczy Katarzyna Leoszkiewicz z IMS Health. – Przyzwyczajenie pacjenta do tego typu leków w Polsce jest więc duże.
– Zasób portfela pacjenta ma też duży wpływ na to, że jesteśmy rynkiem leków generycznych – potwierdza Leoszkiewicz. – Na aktualnej refundacyjnej liście aptecznej znajdują się zarówno leki oryginalne, jak i generyczne. Bardzo często dopłata pacjenta do leku oryginalnego jest jednak wyższa niż do tej samej substancji, tej samej dawki, tej samej wielkości opakowania leku generycznego.
Źródło: Newseria.pl
Czytaj także: GIF wycofuje z obrotu tabletki antykoncepcyjne