Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski w liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaapelował o zmianę zasad refundacji. Z udostępnionych Naczelnej Radzie Lekarskiej przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych wynika, że utrzymywanie obecnie funkcjonującego systemu określania stopnia refundacji na receptach skutkuje istotnymi stratami finansowymi Skarbu Państwa.
Tylko w okresie od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku straty budżetu, z tytułu nienależnej refundacji jedynie w zakresie dopasowania stopnia refundacji do podstawowych danych (wiek, płeć pacjenta) wyniosły prawie 9 mln. zł.
Zdaniem NRL uproszczenie zasad refundacji i informatyzacja całego procesu w oparciu o dostępne dane systemowe, a co za tym idzie całkowite zdjęcie obowiązku określania refundacji przez lekarzy, przyniosłoby Skarbowi Państwa wielomilionowe oszczędności. Środowisko lekarskie od dawna postuluje o to, by zdjąć z lekarzy obowiązek określania stopnia refundacji. Prezes NRL przypomina, że ustawowym obowiązkiem lekarza jest udzielanie pomocy lekarskiej, a nie wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej. Argument ten jest przede wszystkim istotny z punktu widzenia interesów pacjenta.
Dlatego, mając na uwadze dobrostan Pacjentów, argumenty finansowe oraz dbając o warunki wykonywania zawodu przez lekarzy wzywamy do natychmiastowego wdrożenia przez Ministerstwo Zdrowia działań naprawczych polegających na uproszczeniu procesu refundacji, całkowitej jego automatyzacji oraz zdjęcia obowiązku określania poziomu refundacji przez lekarzy - Łukasz Janowski.
Źródło: NIL