Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Marek Rękas: AMD i DME możemy już leczyć w czteromiesięcznych odstępach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 4 stycznia 2024 13:35

Prof. Marek Rękas: AMD i DME możemy już leczyć w czteromiesięcznych odstępach - Obrazek nagłówka
Rozmowa z prof. Markiem Rękasem, konsultantem krajowym ds. okulistyki

Panie profesorze, jak od 1 stycznia 2024 roku zmienił się program lekowy B.70 i jak ten program zmieniają wprowadzone dla pacjentów nowe substancje oraz też nowe zapisy.

Program lekowy, o którym mówimy, to jest największy program lekowy Narodowego Funduszu Zdrowia. W tej chwili w zakresie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem leczymy około 40 tys. pacjentów, a w DME, czyli cukrzycowym obrzęku plamki około 9 tys. pacjentów. To, że taka ilość pacjentów jest leczona, rodzi w systemie pewien problem. Leczymy za pomocą wstrzyknięć leku do gałki ocznej. Powtarzamy je w sekwencjach, w zależności od leku – co miesiąc lub co dwa miesiące. Z jednej strony to problem dla pacjentów, z drugiej zaś obciążenie dla oddziałów okulistycznych.

Na świecie jest tendencja, by wprowadzać leki, które umożliwiają wydłużenie czasu między podaniami. Leki, które pojawiają się od stycznia, pozwalają wydłużyć te odstępy nawet do 4 miesięcy. Należy do nich farycymab, aflibercept oraz deksametazon. Z oczywistych powodów daje to z jednej strony podniesienie jakości życia pacjenta, a z drugiej strony mniejsze obciążenie oddziałów okulistycznych. Również dla systemu może nieść oszczędności w tych programach, co zwiększy dostępność do leczenia wspomnianych jednostek chorobowych.

Jakie korzyści właśnie dla pacjentów, ale i ekspertów niesie terapia farycymabem, pierwsza bispecyficzna terapia w chorobach siatkówki?

To jest jeden z leków, który umożliwia wydłużenie odstępów między iniekcjami. Ta terapia jest bispecyficzna bo działa na dwa punkty uchwytu. Badania, które są w tej chwili dostępne mówią, że to jest dobry lek, dlatego decyzja jest taka, by ten właśnie lek znalazł się w programie. Wspierałem tę decyzję jako konsultant krajowy.

To wydłużenie czasu między podaniami jest chyba kluczowe dla pacjentów, którzy mogą sobie układać łatwej życie z chorobą, ale i dla systemu, który nie jest dzięki temu tak obciążony pacjentami przychodzącymi do szpitala tylko po leczenie.

Żeby wzmocnić tę tendencję, trzebaby jeszcze trochę zmienić finansowanie w programie lekowym i wprowadzić na przykład ryczałtowe rozliczenie za cały rok. Wtedy dany ośrodek będzie otrzymywał jedną stawkę za leczenie pacjenta za rok i będzie miał impuls do tego, by stosować te nowoczesne leki, co do których korzyści są niewątpliwe. Chorzy nie chcą, by leczenie dezorganizowało im i ich rodzinom życie. Z kolei patrząc na to z punktu widzenia kierownika kliniki, to też jest duży problem organizacyjny. Jeżeli się wprowadzi rozwiązania systemowe w postaci właśnie tego ryczałtowego finansowania, o które już zabiegamy od jakiegoś czasu, to pojawią się oszczędności, które będzie można spożytkować w inny sposób.

Tematy

DME / farycymab / AMD

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także