Na temat nowych możliwości terapeutycznych w leczeniu pacjentów z chorobami układu krążenia rozmawialiśmy z profesorem Przemysławem Mitkowskim, kierownikiem Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego, I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
- Profesor podkreślił znaczącą rolę leków złożonych w terapiach pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Tego typu rozwiązanie umożliwia stosowanie mniejszych ilości dawek, zmniejszając tym samym możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Co istotne rezultaty terapeutyczne leków złożonych są zbliżone do tradycyjnych terapii.
- Od 30 lat znamy leki tzw. statyny wchodzące w syntezę w komórkach wątroby. Mają one wysoką skuteczność w zmniejszaniu cholesterolu i pacjentów, zmniejszając przy tym prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy.
- Ostatnie zalecenia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego mówią, że niektórzy pacjenci powinni mieć stężenie cholesterolu LDL nawet na poziomie poniżej 40 ml na decylitr krwi. Z tego powodu powstają innowacyjne terapie zmniejszające jego wartości np. inhibitory PCSK9.
- Nowoczesne leki są czasem używane tylko raz na pół roku i znacząco zmniejszają syntezę białka PCSK9. W konsekwencji poprawiają się rokowania pacjentów objętych ryzykiem chorób układu krążenia m in. udarów i zawałów serca.
- W Polsce jest ponad milion pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, co bardzo mocno obciąża polską służbę zdrowia. Istnieją jednak nowe terapie jak np. flozyny, które zostały niedawno dopuszczone do stosowania przez Europejską Agencję Leków.
- Według badań klinicznych empagliflozyna oraz dapagliflozyna znacząco zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonów u pacjentów z niewydolnościami serca.
Źródło: Medexpress