Jakiego rodzaju reakcje alergiczne zostają wywołane przy styczności z alergenem? Czy mogą być groźne dla życia i zdrowia pacjenta?
Tak, alergia może zabić. W kontakcie z alergenem możemy mieć różne postaci reakcji. Łagodniejsze to np. alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, cięższe jak napad astmy oskrzelowej. Najbardziej ciężka w postaci anafilaksji, która w wielu przypadkach prowadzi do zgonu. To wszystko zależy od rodzaju alergenu, sposobu jego dotarcia (czy wdychamy przez nos, przez usta albo np. połykamy) czy alergen będzie podany np. w formie zastrzyku jako lek. Bo leki też są alergenami. I najczęstszym objawem niepożądanym przy dawaniu leków jest właśnie alergia.
Czy alergia staje się dzisiaj schorzeniem stanowiącym jedno z największych wyzwań zdrowotnych dla medycyny i sytemu ochrony zdrowia?
Alergia jest chorobą niezwykle kosztowną. Choruje na nią połowa populacji, czyli co drugi człowiek ma alergię. Po drugie, alergia zaczyna się w zasadzie we wczesnym dzieciństwie i jest to najczęstsza przewlekła choroba wieku dziecięcego i trwa niekiedy całe życie. Dlatego kosztuje nie tylko jej leczenie, ale przede wszystko społeczeństwo kosztuje utrata zdolności, dni szkoły czy pracy. Alergicy jeżeli nie biorą leków to popełniają w pracy czy szkole o 30-40 procent więcej błędów. Dzieci alergiczne, które nie biorą leków 70 procent częściej od zdrowych oblewają maturę. Alergia wpływa na życie człowieka i powoduje, że alergik nie jest człowiekiem pełnosprawnym. I w tym sensie ta choroba jest niezwykle kosztowna. Ale, na szczęście, zabija tylko ciężka astma i anafilaksja. Na te choroby trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Czy immunoterapię alergenową można stosować u dzieci? Czy były prowadzone badania kliniczne pod tym kątem?
Immunoterapia alergenowa, czyli podawanie choremu alergenu, na który jest uczulony, w stopniowo wzrastających dawkach jest zalecaną metodą leczenia u wszystkich alergików i to już od 5 roku życia. Przeprowadzono szereg badań klinicznych z takimi alergenami jak: pyłki traw, pyłki drzew, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, sierść zwierząt. I udowodniono, że jest to niezwykle skuteczna terapia. Dlaczego? Bo immunoterapia leczy alergie. Chory przyjmujący immunoterapię jest wyleczony. Inne leki działają niestety objawowo i nie leczą alergii ostatecznie. Moim zdaniem immunoterapia alergenowa jest kluczem do wyleczenia choroby alergicznej. Nie znam innej metody, która by tę chorobę wyleczyła. Tylko i wyłącznie leczenie odczulające, czyli immunoterapia. Immunoterapia jest w Polsce ciągle bardzo rzadko stosowana, bo lekarze nie wiedzą, że dzięki niej można wyleczyć chorobę alergiczną.
Materiał powstał w ramach kampanii edukacyjnej "Zerwij z alergią - wybierz zdrowie" pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego