Gościem Medexpressu jest prof. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii i Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka.
- Chorobę Wilsona, w przebiegu której w wyniku upośledzenia wydalania miedzi z żółcią gromadzi się ona w wątrobie, a potem także w mózgu, nerkach, rogówce i innych narządach, co prowadzi do ich trwałego uszkodzenia i śmierci pacjenta w ciągu kilku lat od wystąpienia pierwszych objawów, o ile nie zastosuje się skutecznej terapii, leczymy od dawna.
- Dostępne leki mają stosunkowo dużą skuteczność, więc pacjenci z chorobą Wilsona mają ofertę leczenia.
- Niestety, nie każdy z tych pacjentów dobrze odpowiada na standardowe leczenie. Mogą też rozwinąć się powikłania.
- Powstają nowe cząsteczki, nowe leki są testowane u dzieci i dorosłych. Jeden z tych leków trientyna od 1 września 2021 r. jest refundowany w ramach programu lekowego u pacjentów powyżej 5. roku życia.
- Mamy coraz większe możliwości leczenia nawet tych pacjentów, którzy wykazują nietolerancję na dotychczasowe leczenie.
- Za nami spotkanie PAN poświęcone otyłości i jej powikłaniom. W radzie uczestniczyli kardiolodzy, eksperci ds. chorób metabolicznych, a także pediatrzy.
- Otyłość i powikłania objęte są Narodowym Programem Zdrowia. Jest to jeden z głównych kierunków działań Ministerstwa Zdrowia.
- Jednym z ważnych projektów był badanie z losowo dobranej populacji: Ocena żywienia i stanu odżywienia dzieci od 0 do 18 lat.
- Wiemy, że otyłość narasta. Wiemy, że zmieniają się pewne trendy: otyłość częściej pojawia się na wsi i w uboższych grupach społeczeństwa. Tam problem narasta. To wyzwanie!