Zakażenie występuje najczęściej u starszych osób przebywających w szpitalach lub domach opieki. Czynnikiem ryzyka jest antybiotykoterapia, zwłaszcza długotrwała. W niektórych przypadkach przebieg choroby może zagrażać życiu. Celem przeszczepu stolca jest odbudowanie mikroflory w jelicie chorego poprzez przeniesienie optymalnej mikroflory od zdrowego dawcy.
Lekarze przekonują, że żadne probiotyki z apteki nie mają tak pozytywnego działania na odnowę równowagi w jelicie jak przeszczep stolca od zdrowego człowieka.
– Chodzi o całkowicie bezpieczną metodę, którą można powtarzać. Stolec po rozrzedzeniu i homogenizacji przenosi się sondą do jelita cienkiego lub metodą kolonoskopową do jelita grubego – tę metodę u nas preferujemy. Leczenie jest tanie, a przede wszystkim bardzo skuteczne. Efektywność wynosi 93 proc. – tłumaczy lekarka Anna Czyžowa, kierowniczka Centrum Gastroenterologicznego Szpitala Trzyniec.
Pacjent sam musi znaleźć odpowiedniego dawcę stolca. Musi nim być człowiek zdrowy, który w ostatnich trzech miesiącach nie zażywał antybiotyków. Optymalnym dawcą jest osoba mieszkająca z chorym, o podobnych zwyczajach żywieniowych.
Źródło: glos.live