Niedobory leków są poważną przyczyną niepokoju pacjentów w całej Unii, klinicystów i organizatorów systemów opieki zdrowotnej. Wpływają na stan zdrowia obywateli przyczyniając się do opóźnień w leczeniu i wymuszając zmiany w reżimach terapeutycznych, a także powodując stres i niepokój chorych oraz ich rodzin.
Europejskie stowarzyszenia producentów leków angażują się we współpracę z UE i rządami państw członkowskich w celu opracowania krótko- i długoterminowych rozwiązań mających na celu wyeliminowanie przyczyn niedoborów leków w całej Europie. Główną przyczyną tych niedoborów są problemy związane z produkcją, jakością, ekonomią i łańcuchem dostaw. Wszystkie organizacje podkreślają, że pierwotnym przyczynom niedoborów leków można zapobiegać poprzez monitorowanie braków na poziomie UE, tworzenie zachęt regulacyjnych dla produkcji podstawowych leków w Europie, zapewnienie przyjaznych przepisów dla jej rozwoju oraz stabilności prawnej i ekonomicznej.
Krajowi producenci leków prowadzą rozmowy z Ministerstwem Zdrowia dotyczące wdrożenia mechanizmów stymulujących produkcję leków w Polsce. Już dziś prawie co drugi Polak obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74 proc. doświadczyło takiej sytuacji (Badania CIVITA IV 2019 r.).
- Resort zdrowia rozumie konieczność uniezależnienia się Polski od dostaw leków i substancji czynnych z zagranicy. Mamy nadzieję, że szybko opracuje narzędzie, które będzie zachęcało do produkowania farmaceutyków w naszym kraju. Tylko dzięki temu będzie można zapewnić polskim obywatelom bezpieczeństwo lekowe. My cały czas deklarujemy gotowość współpracy – mówi Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes PZPPF.
Wszystkie europejski organizacje zrzeszające producentów leków zarówno innowacyjnych (EFPIA) jaki i generycznych (M4E), a także producentów szczepionek (VE), dystrybutorów równoległych, hurtownie farmaceutyczne i farmaceutów wystąpiły z wspólnym apelem do władz UE o podjęcie pilnych działań mających na celu przygotowanie rozwiązań zapobiegających brakom leków w Europie.
Źródło: PZPPF