Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Rak jelita grubego: Problemy z lekami odbijają się na pacjentach. Rozwiązanie jest w CHPL-u

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 6 lutego 2020 12:01

Rak jelita grubego: Problemy z lekami odbijają się na pacjentach. Rozwiązanie jest w CHPL-u - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
- Programy lekowe nie powinny być ustawiane na sztywno. To lekarz powinien decydować, jakie leki wybrać dla pacjenta, chociażby po to, żeby zmniejszyć działania niepożądane - mówi onkolog Beata Freier.

W ostatnim czasie dużo mówi się o braku leków. Brakuje ich nie tylko w aptekach. Cierpią także pacjenci onkologiczni. Z taką sytuacją mamy do czynienia w leczeniu raka jelita grubego. W I linii stosowany jest obecnie schemat panitumumab + FOLFOX, w którego skład wchodzi oksaliplatyna. I to jej właśnie brakuje na rynku. Tymczasem wystarczy wzorem pozostałych krajów UE rozszerzyć refundację panitumumabu w skojarzeniu ze schematem FOLFIRI. O korzyści płynące z takiego rozwiązania pytamy onkolog Beatę Freier:

- Programy lekowe nie powinny być ustawiane na sztywno. To lekarz powinien decydować, jakie leki wybrać dla pacjenta, chociażby po to, żeby zmniejszyć działania niepożądane. Od dwóch tygodni na rynku nie mamy oksaliplatyny, więc nie mam jak rozpocząć leczenia dla pacjentów, dla których wybrałam to przeciwciało. Tymczasem drugi schemat leczenia panitumumab + FOLFIRI zmniejsza liczbę działań niepożądanych. Dlatego musimy mieć możliwość zmiany cytostatyku do danego przeciwciała, chociażby po to, żeby zapobiec działaniom niepożądanym. Warto dodać, że taka zmiana może być korzystniejsza finansowo i dla szpitala, i dla systemu – tak wynika z wyliczeń. Choć nie jest to dla mnie najważniejsze, bo zdecydowanie najważniejsze jest unikanie określonego profilu toksyczności.

Zmiana wiązałaby się również z większym komfortem pacjenta, bo w przypadku panitumumabu pacjent o połowę rzadziej pojawia się w szpitalu?

Ależ oczywiście że tak. To jest nie tylko komfort leczenia pacjenta, ale obniżanie kosztów leczenia, czyli szpital wydaje mniej pieniędzy, państwo też wydaje mniej pieniędzy. De facto zostaje więcej środków finansowych dla nowych pacjentów.

Pani doktor, jeśli chodzi o stosowane i możliwość stosowania schematów leczenia w raku jelita grubego jak wyglądamy w porównaniu z innymi europejskimi krajami?

W Europie leczy się zgodnie z CHPL-ami i z tzw. dobrą praktyka medyczną. My leczymy zgodnie z programami terapeutycznymi, czyli lekowymi. Po ułożeniu programu już nikt nie przejmuje się tym, żeby zmienić np. zasady. W efekcie jesteśmy w niektórych nowotworach za Rumunią. Mamy gorszy dostęp i mniej decyduje lekarz.

Podsumowując, jakie korzyści dałaby możliwość zastosowania schematu panitumumab +FOLFIRI?

Refundacja tego schematu pozwala uniknąć działań niepożądanych, to oszczędność dla pacjenta i dla systemu. Jak pacjent przyjeżdża rzadziej do szpitala, to ma mniejsze koszty transportu, które dla osób mieszkających kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od szpitala są dużym problem. Podobnie jak urlopy. Dzisiaj mówi się, że mamy rynek pracownika. Owszem, ale w dużych miastach. W małych miejscowościach, jak ktoś straci pracę, to już jej tak łatwo nie odzyska.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także