Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
MRS

Rak trzustki: W Polsce brakuje innowacyjnych rozwiązań

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 11 lutego 2022 09:48

Rak trzustki: W Polsce brakuje innowacyjnych rozwiązań - Obrazek nagłówka
W rozmowie Medexpressu z profesorem Markiem Wojtukiewiczem, kierownikiem Kliniki Onkologii, UM w Białymstoku, pytaliśmy o niezaspokojone potrzeby pacjentów chorujących na raka trzustki i o wyzwania stojące przed lekarzami zajmującymi się tą grupą pacjentów onkologicznych. Pytaliśmy o skuteczne rozwiązania terapeutyczne, ich sposób działania, a także o charakterystykę tego nowotworu.

• Rak trzustki znajduje się na 10. miejscu, jeśli chodzi o częstotliwość jego występowania. Mimo to, w statystykach dotyczących śmiertelności plasuje się znacznie wyżej. Bardzo często diagnozuje się u pacjentów postać już uogólnionego raka trzustki.

• Rocznie jest rejestrowanych około czterech tysięcy nowych przypadków zachorowań, z czego około 3 tys. osób zgłasza się już z chorobą rozsianą. Statystyki pokazują, że blisko 20 proc. pacjentów ma szansę na leczenie chirurgiczne, a około 25 proc. przeżywa rok. Przeżycia pięcioletnie dotyczą zaledwie kilku procent chorych.

• Główną metoda leczenia jest terapia systemowa, jednak brakuje w niej innowacyjnych rozwiązań i nowych leków. Ze względu na złożony charakter nowotworu, postęp w tej dziedzinie dotyczy nowych form dostarczania pacjentom leku.

• Jeśli dochodzi do progresji u chorych, wówczas w drugiej linii leczenia najciekawszym rozwiązaniem terapeutycznym jest (i jedynym, który ma potwierdzenie w badaniach klinicznych) nanocząsteczkowy irynotekan. To lek nowoczesny ze względu na swoja formułę. Leki podawane w formie nanocząsteczkowej są „uwięzione” w podwójnej warstwie lipidowej, która otacza roztwór preparatu. Zmniejszana jest w nich toksyczność ogólna, a cząsteczka trafia bezpośrednio do komórek rakowych w trzustce. Zwiększa się nie tylko skuteczność terapii, ale też wydłuża ekspozycja na substancję chemiczną. Ryzyko zgonu spada o jedną trzecią.

• W grupie chorych, które w badaniu klinicznym dostały co najmniej 80 procent dawki leku w ciągu sześciu pierwszych tygodni, wzrost czasu przeżycia był 75 procentowy, a w grupie chorych poniżej 65. roku życia z niskim stężeniem markera CA19-9 przeżycia były ponad roczne.

• Lek jest finansowany w kilku krajach UE, ale jeszcze nie w Polsce.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także