Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Są pieniądze na flozyny dla seniorów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 czerwca 2023 14:34

Są pieniądze na flozyny dla seniorów - Obrazek nagłówka
Skąd wziąć pieniądze na wpisanie flozyn na listę leków bezpłatnych dla seniorów? Zapytaliśmy o to dr. Jarosława Frąckowiaka, prezesa PEX PharmaSequence.

Temat flozyn i ich miejsca na liście refundacyjnej 75+, czyli liście S (seniorzy), jest ciekawy. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że o flozynach mówi się jako o terapii przełomowej. A w tym momencie pacjenci seniorzy muszą za te leki płacić.

Wygląda to tak, że całkowita ilość pieniędzy wydawanych rocznie przez seniorów na flozyny to mniej więcej 67 mln złotych. Z czego 21,5 mln to dopłaty do flozyn dostępnych za odpłatnością 30 proc. Reszta to leki pełnopłatne.

Seniorów 75+ przyjmujących flozyny jest około 150 tysięcy. Jest to więc spora grupa. Gdyby wejście flozyn na listę S dotyczyło tylko pacjentów, którzy biorą je w sposób refundowany, to mówimy o prawie 22 mln złotych, które budżet państwa musiałby w tym celu dopłacić. Jeżeli by przeszedł pomysł w ramach dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej dofinansowania dla grupy 65+, to trzeba by się liczyć, że ten koszt wprowadzenia flozyn byłby większy 4-, 5-krotnie, czyli między 80 a 100 mln złotych.

Obecnie na listę 75+ budżet państwa wydaje ok. 840 mln złotych. A jeżeli popatrzymy na statystyki za rok 2022 i 2021, to te budżety były niezrealizowane, czyli więcej zaplanowano niż wydano (mniej więcej 70 o mln złotych). Gdyby więc dodano flozyny do listy 75+ to udałoby się ten koszt pokryć ze środków zaplanowanych, a niewydanych.

Czy warto to zrobić? Nie jestem lekarzem i w merytoryczną dyskusję nie wejdę. Ale mogę powiedzieć, że pieniądze na to są oraz że seniorzy mają problem z płaceniem za leki. Nie chodzi tylko o flozyny, ale o cały koszyk. Pacjenci starsi są z wielochorobowością i zdarza im się nie wykupić recepty bądź mieć problem z poniesieniem kosztów swoich terapii. Idealnym rozwiązaniem byłoby sfinansowanie (dla jak największej grupy) wszystkich leków, które już są na liście refundacyjnej (nie mówię tu o chemioterapii i o lekach innowacyjnych spoza listy refundacyjnej). Koszt takiego zabiegu z dodaniem seniorów 65+ to dodatkowo ok. półtora miliarda złotych. Czy nas na to stać? Patrząc na inne wydatki, myślę, że można by się nad tym głęboko zastanowić i taki program wdrożyć.

szczyt logotypy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także