Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Semaglutyd. Co Polacy myślą o farmakologicznym wspomaganiu odchudzania?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 lipca 2024 08:45

Semaglutyd. Co Polacy myślą o farmakologicznym wspomaganiu odchudzania? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło kolejny sondaż z cyklu „Zdrowie Polaków”, w którym zapytano Polaków o stosunek do semaglutydu i farmakologicznego wspomagania odchudzania.

W ostatnich miesiącach mamy na świecie do czynienia z ogromnym wzrostem popularności leków na cukrzycę, w których substancją czynną jest semaklutyd (Ozempic, Wegova). Leki te przyjmowane są przez pacjentów jako farmakologiczny środek wspomagający odchudzanie. Specyfik szczególnie popularny jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie analitycy przewidują, że popularność semaklutydu może mieć zauważalny wpływ na zmiany zachowań konsumenckich, a w konsekwencji na gospodarkę tego kraju (chodzi m.in. o zmiany popytu w branży gastronomicznej i beauty). Dość powiedzieć, że kapitalizacja duńskiej spółki Novo Nordisk (producent Wegovy) we wrześniu 2023 roku wyniosła 428 miliardów dolarów, czyli więcej niż PKB całej Danii.

Co o farmakologicznym wspomaganiu odchudzania myślą Polacy?

Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło na panelu badanie-opinii.pl sondaż „Zdrowie Polaków - semaglutyd”. Sondaż zrealizowano od 28 czerwca do 1 lipca 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i województwo, w którym zamieszkują.

Czy uważasz, że farmakologiczne (za pomocą leków) wspomaganie odchudzania jest bezpieczne dla zdrowia?

W sumie 32,6% Polaków uważa, że farmakologiczne (za pomocą leków) wspomaganie odchudzania jest bezpieczne dla zdrowia. 3,1% respondentów sądzi, że zdecydowanie i zawsze odchudzanie wspomagane farmakologicznie jest bezpieczne, zaś 29,5% zgadza się z tym przekonaniem, ale uważa, że farmakologiczne wspomaganie odchudzania jest bezpieczne dopiero pod ścisłą kontrolą lekarza. W sumie 43,9% ankietowanych wyraża sceptycyzm wobec farmakologicznego wspomaganie odchudzania. 24,8% respondentów uważa, że wspomaganie odchudzania za pomocą leków raczej nie jest bezpieczne dla zdrowia i wymaga ostrożności, natomiast 19,1% jest przekonanych, że odchudzanie farmakologiczne jest zdecydowanie niebezpieczne dla zdrowia, ze względu na skutki uboczne. 23,5% nie potrafiło odpowiedzieć.

11

Czy wiesz, kiedy stosowana jest substancja lecznicza o nazwie „semaglutyd”?

Trzy czwarte (76%) Polaków nie wie, kiedy stosowana jest substancja lecznicza o nazwie „semaglutyd”. 12,2% uważa, że semaglutyd wspomaga odchudzanie, 12,1% iż stosowana jest leczeniu cukrzycy typu 2, 3,3% podczas alergii, a taki sam odsetek 3,3% w przypadku problemów gastrycznych.

12

Czy odchudzasz się (z jakiego powodu)?

Wśród uczestników sondażu odchudza się w sumie 36,4% osób, z czego 15,2% z przyczyn zdrowotnych, 21,2% z innych przyczyn, w tym estetycznych. Nie odchudza się w sumie 63,6% pytanych, z czego 18,7% z przyczyn zdrowotnych, a 44,9% z innego powodu.

13

W jaki sposób próbujesz odchudzać się?

21,2% z wszystkich ankietowanych (Polaków) odchudza się stosując dietę połączoną z aktywnością fizyczną. 9,3% opiera swoją dietę na zmianie zwyczajów żywieniowych, 3,6% na zdecydowanym ograniczeniu posiłków. Do stosowania diety połączonej ze wsparciem farmakologicznym przyznaje się 1,8% respondentów.

14

Czy uważasz, że środki farmakologiczne wspomagające odchudzanie się mogą prowadzić do uzależnień?

51,7% respondentów uważa, że środki farmakologiczne wspomagające odchudzanie mogą prowadzić do uzależnień. 7,2% jest przekonanych, że nie uzależniają. 17,7% nie ma wiedzy na ten temat, a kolejnych 23,4% nie potrafi się wypowiedzieć.

15

W jaki sposób Twoim zdaniem można stosować środki farmakologiczne wspomagające odchudzanie?

62,5% ogółu ankietowanych sądzi, że środki farmakologiczne wspomagające odchudzanie można stosować tylko po konsultacji z lekarzem, 18,4% - że po konsultacji z dietetykiem, trenerem personalnym, albo innym specjalistą, zaś 4,2% - iż można to robić samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. 14,9% pytanych odpowiada, że nie należy stosować wspomagania farmakologicznego przy odchudzaniu.

16

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także