Stowarzyszenie Epidemiologii Szpitalnej informuje o ograniczeniach lub braku dostępu w wielu polskich szpitalach do antybiotyków cefalosporynowych, w tym: cefaleksyny, cefuroksymu postać dożylna, ceftriaksonu, cefotaksymu, ceftazydymu.
Cefalosporyny to kluczowe antybiotyki w leczeniu zakażeń. Stanowią leki z wyboru w leczeniu m.in. ciężkich zapaleń płuc, zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy pneumokokowej i meningokowej u dzieci i dorosłych. Cefazolina jest też podstawowym antybiotykiem stosowanym do profilaktyki okołooperacyjnej. Cefaleksyna stanowi bardzo dobrą opcję terapeutyczną w doustnym leczeniu gronkowcowych zapaleń kości.
Zaistniała sytuacja prowadzi do istotnych ograniczeń w skutecznej terapii zakażeń, zmusza lekarzy do sięgania po terapie niesprawdzone, mniej skuteczne, obarczone zwiększonym ryzykiem powikłań.
Z informacji pozyskanych przez Stowarzyszenie Epidemiologii Szpitalnej brak lub ograniczony dostęp do cefalosporyn może trwać do końca marca br.
Stowarzyszenie wysłało w tej sprawie pismo do ministra zdrowia oraz przedstawiło propozycje terapii zakażeń w sytuacji braku dostępu do antybiotyków cefalosporynowych: cefaleksyny, cefazoliny, formy dożylnej cefuroksymu, cetriaksonu, cefotaksymu, ceftazydymu: TU
Źródło: Stowarzyszenie Epidemiologii Szpitalnej