Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Szansa dla ciężko chorych pacjentów z niedomykalnością zastawki mitralnej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 czerwca 2024 09:11

Szansa dla ciężko chorych pacjentów z niedomykalnością zastawki mitralnej - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Nawet połowa pacjentów z ciężką objawową niedomykalnością zastawki mitralnej nie jest kierowanych na operację ze względu na ryzyko zabiegu. Szansą na leczenie może być dla nich innowacyjna trójpłatkowa zastawka z osierdzia świńskiego. – To dla tej grupy pacjentów szansa na życie, ostatni rodzaj leczenia, jaki można im zaproponować – mówi prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niestety, obecnie produkt nie jest objęty refundacją.

Niedomykalność mitralna (MR) jest najczęstszą postacią choroby zastawki mitralnej. MR może być pierwotna lub wtórna, a preferowana strategia leczenia różni się w zależności od etiologii. Częstość występowania MR w populacji ogólnej wynosi około 2 proc.. Klinicznie istotna MR (umiarkowane lub większe nasilenie) występuje u mniej niż 1 proc. osób w wieku poniżej 50 lat, ale już u ponad 10 proc. osób w wieku powyżej 70 lat.

MR często wiąże się z niewydolnością serca (wtórna MR), która stanowi w Polsce pierwszą, izolowaną przyczynę zgonów - cierpi na nią 1,2 mln osób – statystyki te dotyczą tylko osób zdiagnozowanych a hospitalizacja pacjentów z niewydolnością serca pochłaniała 90 proc. budżetu przeznaczonego na leczenie tego schorzenia. Nawet 50 proc. pacjentów z ciężką objawową MR nie jest kierowanych na operację ze względu na ryzyko zabiegu u pacjentów w podeszłym wieku z wieloma chorobami współistniejącymi. Szansą na terapię dla takich ciężko chorych pacjentów stanowi nowoczesna zastawka Tendyne, która otwiera nowe możliwości leczenia pacjentów z ciężką MR, którzy z uwagi na stan zdrowia, mają bardzo ograniczone ścieżki terapeutyczne.

Tendyne™ Mitral Valve System to przezcewnikowy systemem do implantacji przezkoniuszkowej bioprotezy, przeznaczony do leczenia wady natywnej zastawki mitralnej. Trójpłatkowa zastawka z osierdzia świńskiego jest przymocowana do podwójnego stentu wykonanego z nitinolu, za pomocą linki łączy się z płytką umożliwiająca zakotwiczenie urządzenia w koniuszku serca. Zastawkę można przemieszczać i wyjmować śródoperacyjnie w pełnym zakresie, co umożliwia jej prawidłowe ustawienie. Technologia jest dostępna w kilku rozmiarach, w celu dostosowania jej do indywidualnych, anatomicznych wymiarów serca pacjenta. O komentarz dotyczący dostępności zastawki Tendyne w Polsce jak również skuteczności leczenia tą metodą poprosiliśmy prof. dr hab. n. med. Mariusza Kuśmierczyka:

To rozwiązanie, które jest szansą dla pacjentów, niekwalifikujących się z powodu licznych obciążeń lub warunków anatomicznych do żadnych innych procedur na zastawce mitralnej – zarówno chirurgicznych, jak i przezskórnych. Ta zastawka jest taką, którą zakłada się przez koniuszek serca, bez włączenia krążenia pozaustrojowego, z małego nacięcia w międzyżebrzu. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zabiegu operacyjnego. Procedura jest wykonywana pod kontrolą echokardiografii. To dla tej grupy pacjentów szansa na życie, ostatni rodzaj leczenia, jaki można im zaproponować. Niestety, dostępności tego rozwiązania na razie w Polsce nie ma. Jest to produkt w tej chwili nierefundowany, staramy się o refundację.

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także