Rozwój nauk medycznych, w tym gwałtownie rosnące zasoby wiedzy o złożoności biologii nowotworów, to dla lekarzy praktyków coraz większe wyzwanie. Nowe, istotne klinicznie informacje pojawiają się w coraz większym tempie, a doba niezmiennie ma tylko 24 godziny.
Na szczęście nie tylko medycyna pędzi do przodu. Wysokie tempo rozwoju jest także cechą systemów informatycznych, w tym sztucznej inteligencji. Zanim jednak – jak przepowiadają autorzy science-fiction – osiągnie ona samoświadomość, udaremni wszelki próby wyłączenia jej i zapanuje nad światem, może pomóc lekarzom trafniej diagnozować i skuteczniej leczyć.
To między innymi dla lekarzy przeznaczony jest opracowany przez IBM system Watson. Potrafi on rozumieć złożone pytania zadane w języku naturalnym i proponuje odpowiedzi oparte na dowodach naukowych. System ciągle uczy się z przeprowadzonych z człowiekiem interakcji, z upływem czasu zyskując na wartości i wiedzy. Anonimizując dane pacjenta pozwala na udostępnianie informacji i włączanie ich do stale rozwijającej się bazy wiedzy klinicznej.
Watson Oncology czerpie z ponad 300 czasopism medycznych, ponad 200 podręczników oraz prawie 15 milionów stron tekstu, aby zapewnić lekarzom prowadzącym wgląd w różne możliwości leczenia. Na obecnym etapie system może być wykorzystywany przez lekarzy w diagnostyce i leczeniu czterech najbardziej powszechnych nowotworów złośliwych – raka piersi, raka jelita grubego, raka płuc i raka żołądka.
Grupa EMC Szpitale ogłosiła, że wykorzysta IBM Watson Oncology, aby wesprzeć polskich onkologów w leczeniu chorych na raka. Pierwszym szpitalem w Grupie, który będzie mógł wykorzystać najnowszą technologię Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie.
System Watson Oncology jest obecnie używany w 31 szpitalach na całym świecie.
Źródło: materiały prasowe