Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Trastuzumab derukstekan będzie refundowany. Czekały na to pacjentki z HER2+ rakiem piersi

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 15 września 2023 14:21

Trastuzumab derukstekan będzie refundowany. Czekały na to pacjentki z HER2+ rakiem piersi - Obrazek nagłówka
Od 1 listopada refundacją zostanie objęty lek zawierający substancję czynną trastuzumab derukstekan – poinformowała w piątek (15.09.) minister zdrowia Katarzyna Sójka. Już od 18 września włączone zostanie pomostowanie finansowe. Lek stosowany jest u chorych na HER2+ raka piersi. Minister zdrowia zapowiedziała również zwiększenie dostępności programów profilaktycznych dla kobiet.

Starania o objęcie refundacją trastuzumabu derukstekanu trwały już od dłuższego czasu. Jak poinformowała minister zdrowia, w ostatnich tygodniach finalizowane już były negocjacje z producentem. Lek jest rekomendowany do stosowania u kobiet z HER2+ rakiem piersi.

– Onkolodzy lubią leczyć współcześnie. W tym momencie praktycznie ostatnia bariera we współczesnym leczeniu raka piersi jest zasypana przez dostęp do nowoczesnej terapii o wysokiej aktywności u pacjentek z zaawansowanym nowotworem – powiedział prof. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Przypomnijmy, już pod koniec ubiegłego roku, podczas kongresu w San Antonio zaprezentowane zostały wyniki badania, w którym wykazano, że lek dwukrotnie wydłuża czas całkowitego przeżycia u pacjentek, którym podawano go w drugiej linii leczenia.

Ministerstwo zdrowia zwiększy również dostęp do programów profilaktycznych. W przypadku mammografii na badania od listopada będą się mogły zgłaszać kobiety w wieku od 45. do 74. roku życia, a nie tak jak do tej pory od 50. do 69. roku życia.

– Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Natomiast rak szyjki macicy klasyfikuje się jako 7. nowotwór złośliwy. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie – powiedziała Katarzyna Sójka.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także