Osoba, która uzyska taką kwalifikację będzie mogła prowadzić sprzedaż w sklepie medycznym. Do tej pory obowiązki te mogły wykonywać jedynie osoby posiadające wykształcenie medyczne, m.in.: lekarze, farmaceuci czy fizjoterapeuci. W praktyce często oznaczało to trudności w znalezieniu pracownika.
Na przestrzeni ostatnich lat Izba POLMED wielokrotnie wskazywała na problemy kadrowe, które dotykają sklepy ze sprzętem medycznym. Izba alarmowała, że obecny kształt przepisów znacząco utrudnia znalezienie pracownika o odpowiednich kwalifikacjach i wymaganiach finansowych. Długofalowa edukacja Izby POLMED w tym zakresie, skierowana do administracji rządowej, doczekała się pozytywnego finału i już niedługo sytuacja sklepów medycznych zmieni się. Nowe przepisy wpłyną także pozytywnie na krajowy rynek pracy.
Sklepy medyczne potrzebują wykwalifikowanych pracowników, którzy w odpowiedni sposób zajmą się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, poprzez dobór właściwego do ich stanu zdrowia sprzętu medycznego.
- Cieszymy się, że ministerstwo zdrowia jest otwarte na dialog z branżą i odpowiada na jej potrzeby. Stworzenie nowej kwalifikacji otwiera możliwości dla młodych osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z branżą wyrobów medycznych. Starzejące się polskie społeczeństwo sprawia, że branża systematycznie się rozwija oraz pełni coraz ważniejszą rolę w krajowym systemie zdrowotnym i społecznym. Nie ulega wątpliwości, że zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze wyrobów medycznych będzie sukcesywnie rosło – mówi Zdzisław Sabiłło, dyrektor generalny Izby POLMED.
Osoba posiadająca kwalifikację „Zaopatrywanie w sklepach w wyroby medyczne produkowane seryjnie” jest przygotowana do rozpoznawania potrzeb pacjentów w zakresie stosowania wyrobów medycznych oraz samodzielnego prowadzenia sprzedaży wyrobów medycznych. Wiarygodność kwalifikacji rynkowej znajdującej się w zintegrowanym rejestrze jest potwierdzona przez władze publiczne.
Szczegóły dotyczące efektów kształcenia czy zasobów wiedzy jakich wymaga się od posiadaczy kwalifikacji zawarte są w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej „Zaopatrywanie w sklepach w wyroby medyczne produkowane seryjnie” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji http://monitorpolski.gov.pl/mp/2018/1269/1
W celu finalizacji procesu wprowadzania nowej kwalifikacji konieczna jest aktualizacja Zarządzenia Prezesa NFZ z w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne.
Źródło: POLMED