Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

USK Poznań: Wszczepienia czterech innowacyjnych urządzeń do elektroterapii serca

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 grudnia 2024 09:30

USK Poznań: Wszczepienia czterech innowacyjnych urządzeń do elektroterapii serca - Obrazek nagłówka
W Pracowni Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu odbył się w czwartek (12.12.) dzień innowacji, w trakcie którego wszczepiono pacjentom cztery nowe, innowacyjne układy do elektroterapii serca. Wszczepienie urządzeń odbywało się pod kierunkiem prof. dr hab. med. Przemysława Mitkowskiego. Pacjenci, u których zastosowano takie leczenie zmagali się z różnego rodzaju arytmiami.

Urządzenia jakie wszczepiono pacjentom to: implantowany monitor pracy serca z algorytmem sztucznej inteligencji, kardiowerter-defibrylator (ICD) i układ do terapii resynchronizującej (CRT-D) w jednym, bezelektrodowy stymulator serca nowej generacji oraz pierwszy na świecie defibrylator podmostkowy.

– Wszczepialne rejestratory rytmu serca to niewielkich rozmiarów urządzenia, które wszczepia się pod skórę pacjenta, po lewej stronie klatki piersiowej, na wysokości prawej komory serca. Rejestrator ma opcję automatycznego rozpoznawania różnego typu zaburzeń pracy serca: przerw w pracy serca (pauz), zbyt wolnej pracy serca (bradykardii) a także zbyt szybkiej pracy serca (tachykardii, częstoskurczu) oraz migotania przedsionków. Taka konfiguracja pozwala zapisać zaburzenia pracy serca, które powodują objawy, ale trwające bardzo krótko albo nie dają żadnych objawów u pacjenta, ale mogą być istotne klinicznie – mówi o jednym z wszczepionych urządzeń prof. Przemysław Mitkowski, Kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.

Kiedy pacjent poczuje objawy, które sam uzna za niepokojące, ma możliwość uruchomienia zapisu EKG w rejestratorze „na żądanie”. Jeśli pacjent jest objęty usługą w systemie zdalnego monitorowania, wszczepiony rejestrator może wysyłać zapisane informacje o pracy serca na zabezpieczony serwer. Urządzenie wszczepione w czwartek to pierwszy implantowany monitor pracy serca, który można programować zdalnie, co znacznie zwiększa komfort pacjenta i optymalizuje proces opieki kardiologicznej. Algorytmy są aktualizowane bezprzewodowo w chmurze, co oznacza, że nowe funkcje mogą być wdrożone natychmiast, bez potrzeby fizycznej interwencji w urządzenie pacjenta. Dzięki temu pacjenci korzystają z najnowszych innowacji a lekarze mogą szybko reagować na ewentualne zmiany i dopasować ustawienia urządzenia bez konieczności wizyty pacjenta w ośrodku.

Pacjenci Pracowni Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu po wszczepieniach nowych urządzeń czują się dobrze. Opuścili szpital i mają zaplanowane terminy wizyt kontrolnych.

źródło: notatka prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także