Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Selen Zeydanli Bisson

Wszystko zaczęło się od „Apteki pod Aniołem"

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 19 grudnia 2018 11:33

Wszystko zaczęło się od „Apteki pod Aniołem" - Obrazek nagłówka
- Cieszymy się, że możemy zaspakajać potrzeby naszych klientów w trzech zupełnie różnych obszarach - mówi Selen Zeydanli Bisson, prezes zarządu Merck sp. z o.o.

Medexpress: W tym roku firma Merck obchodzi wyjątkowy jubileusz - 350-lecie. Jakie były najważniejsze momenty i największe osiągnięcia firmy na przestrzeni tego imponującego czasu?

Selen Zeydanli Bisson: Dziękuję. Tak, jak Pan wspomniał, historia firmy Merck zaczęła się w 1668 roku, 350 lat temu, w Darmstadt niedaleko Frankfurtu. Friedrich Jacob Merck zdecydował się zainwestować w małą aptekę pod nazwą „Apteka pod Aniołem”. Apteka istnieje do dziś i wciąż należy do rodziny Merck. Wszystko zaczęło się od apteki, ale oczywiście na przestrzeni 350 lat miało miejsce wiele przełomowych momentów w rozwoju firmy. Firma zaczęła inwestować w farmację i medycynę. Zakup firmy Serono pozwolił nam na większą aktywność w obszarze leków innowacyjnych. Jeżeli chodzi natomiast o naszą część Life Science, kupno firm Millipore i Sigma-Aldrich zwiększyło naszą obecność na rynku life science.

Medexpress: Państwa portfolio biznesowe jest bardzo zróżnicowane. Jak wygląda działalność firmy Merck w obszarach takich jak: ochrona zdrowia (Healthcare), life science (Life Science) oraz zaawansowanych materiałów i technologii (Performance Materials)?

S.Z.B.: Merck działa w trzech różnych sektorach. Wszystkie trzy obszary biznesowe pozwoliły nam rozwijać się przez 350 lat. Pierwszy obszar to ochrona zdrowia (Healthcare), gdzie oferujemy pacjentom rozwiązania w różnych dziedzinach, m.in.: onkologii, neurologii (w szczególności – stwardnienie rozsiane), rozrodczości (gdzie wspieramy kobiety i pary starające się o dziecko) oraz medycynie ogólnej, w diabetologii, chorobach tarczycy i kardiologii. Dla przykładu, w onkologii, poza obecnymi terapiami, inwestujemy w badania nad nowotworami, które niestety wciąż w wielu przypadkach pozostają chorobą zagrażającą życiu, a w stwardnieniu rozsianym w nowe molekuły, które – jak mamy nadzieję – zapewnią pacjentom skuteczniejsze leczenie. Jeśli chodzi o medycynę rozrodu, to około 2,5 milionów dzieci na całym świecie urodziło się metodą in vitro dzięki naszemu wsparciu. Dziedziny medyczne, w których staramy się zapewnić pacjentom najlepsze rozwiązania terapeutyczne, to także diabetologia, choroby tarczycy i kardiologia. Przechodząc do naszej części Life Science, dzięki ostatnim akwizycjom, mamy wiodącą pozycję w branży life science na całym świecie. Tworzymy i dostarczamy rozwiązania dla laboratoriów, firm farmaceutycznych i centrów innowacji. Dzięki naszym ostatnim inwestycjom, Merck oferuje swoim klientom najlepszą na świecie platformę e-commerce w sektorze life science. Jesteśmy z tego dumni. Jeśli chodzi o nasz biznes Performance Materials (zaawansowane materiały i technologie), to mam na myśli produkty chemiczne i rozwiązania technologiczne. Są to ekrany OLED, chipy, itp. W wielu urządzeniach, takich jak smartfony, tablety, telewizory czy komputery - jest jakiś komponent produkowany przez Merck. Cieszymy się, że możemy zaspakajać potrzeby naszych klientów w trzech zupełnie różnych obszarach.

Medexpress: Jak Merck podchodzi do wyzwania, jakim jest dostarczanie pacjentom przełomowych terapii, m.in. w takich obszarach jak neurologia, immunologia i onkologia?

S.Z.B.: W działalności farmaceutycznej jedną z najważniejszych rzeczy jest obszar badań i rozwój. Z myślą o naszym przyszłym portfolio, szczególnie w ostatnich latach nasze inwestycje zwiane były z R&D. Jeśli się bliżej przyjrzeć, to widać, że kładziemy nacisk na onkologię, immunologię oraz immuno-onkologię. Mamy nadzieję, że poza już istniejącymi, innowacyjnymi metodami leczenia, wkrótce powstaną nowe molekuły, wskazania oraz rozwiązania, które będziemy mogli zaoferować pacjentom w różnych krajach.

Medexpress: Jak postrzega Pani miejsce firmy Merck na polskim rynku?

S.Z.B.: Jesteśmy w Polsce już ponad 25 lat i jesteśmy bardzo dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć. Mamy w Polsce trzy spółki - w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. We Wrocławiu znajduje się Centrum Usług Biznesowych, które obsługuje oddziały Merck na całym świecie.

Medexpress: Jakie mają Państwo plany rozwojowe na najbliższe lata? Jakich inwestycji w obszarze badawczo-rozwojowym można się spodziewać?

S.Z.B.: Immunologia, onkologia i immunoonkologia - to trzy główne obszary naszych inwestycji w naszej działalności badawczo-rozwojowej. Jeśli prowadzone badania kliniczne zakończą się pomyślnie, będziemy mogli zaoferować innowacyjne terapie pacjentom chorującym na nowotwory, stwardnienie rozsiane, czy też cierpiącym na choroby o podłożu immunologicznym. Są to bardzo ważne dziedziny medycyny, które wciąż wymagają znaczącego rozwoju. Jesteśmy zatem bardzo dumni, że możemy się do tego rozwoju przyczynić, jak i ciekawi rezultatów w nadchodzących latach.

Tematy

Merck

Podobne artykuły

iStock-1207501947
6 października 2021
Zdjecie-3
19 grudnia 2018
Agata Szulc
Podsumowanie roku w psychiatrii

Prof. Agata Szulc: Nie ma już powrotu z drogi, na którą weszliśmy

27 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także