Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zmiana w świadczeniach gwarantowanych

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 19 sierpnia 2024 07:55

Zmiana w świadczeniach gwarantowanych - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Do konsultacji przekazano Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Obecnie, w systemie opieki zdrowotnej, świadczeniobiorcy nie mają dostępu do świadczeń związanych z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej. Brak jest również zdefiniowanych wskazań klinicznych i szczegółowych warunków realizacji tych procedur w ramach świadczeń gwarantowanych.

Rekomendowane rozwiązania

Rekomendowane jest podjęcie działań mających na celu wyłączenie z finansowania świadczeń medycznych, które są nieskuteczne lub ich skuteczność nie została udowodniona w badaniach klinicznych. W szczególności dotyczy to procedur związanych z wprowadzeniem czynników wzrostu z komórek macierzystych oraz terapii pochodzenia autogenicznego.

Zamiast tego, sugeruje się wprowadzenie do systemu świadczeń gwarantowanych terapii opartych na podaniu autogenicznego osocza bogatopłytkowego oraz fibryny bogatopłytkowej, które wykazują skuteczność kliniczną w leczeniu szeregu schorzeń. Wprowadzenie tych procedur do systemu finansowania publicznego mogłoby znacząco poprawić dostęp pacjentów do skutecznych metod leczenia, a także zoptymalizować wydatki na opiekę zdrowotną, eliminując koszty związane z nieskutecznymi terapiami.

Potencjalne korzyści

Autogeniczne osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa mają szerokie zastosowanie kliniczne. Badania wykazały, że PRP i PRF mogą być skutecznie stosowane w leczeniu: chorób mięśni i stawów, kości szczęki i żuchwy oraz leczeniu wspomagającym przy przeszczepach skóry jak i ran przewlekłych, w oparzeniach, stopie cukrzycowej, a także owrzodzeniu żylnym.

W Wielkiej Brytanii decyzje o finansowaniu terapii osoczem bogatopłytkowym ze środków National Health Service (NHS) są podejmowane przez lokalne oddziały NHS na podstawie oceny klinicznej skuteczności i opłacalności procedury. Wytyczne National Institute for Health and Care Excellence (NICE) dopuszczają stosowanie osocza bogatopłytkowego w przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego oraz w iniekcjach preparatów autologicznej krwi, w tym PRP, u pacjentów z zapaleniem powięzi podeszwy stopy.

W Stanach Zjednoczonych Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS) obejmuje ubezpieczeniem zastosowanie autologicznych preparatów krwiopochodnych, takich jak PRP w postaci preparatu AutoloGel, w leczeniu przewlekłych, niegojących się ran cukrzycowych. W odniesieniu do innych przewlekłych, niegojących się ran decyzje o objęciu ubezpieczeniem są podejmowane przez lokalnych realizatorów programu Medicare.

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.