Dotychczas konsultacje online, zarówno w Polsce jak i na świecie, nie cieszyły się dużą popularnością wśród lekarzy i pacjentów. Obydwie grupy preferowały wizyty bezpośrednie (tylko za pośrednictwem platformy ZnanyLekarz umawianych jest ponad 500.000 wizyt miesięcznie). Nowe realia i epidemia COVID -19 mogą to radykalnie zmienić.
W związku z koronawirusem wszystkie podmioty świadczące usługi zdrowotne, zarówno prywatne jak publiczne, wprowadzają znaczne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Niektóre nawet czasowo zawiesiły udzielanie świadczeń. Również pacjenci, aby uniknąć ryzyka zakażenia, odwołują stacjonarne wizyty, również te zaplanowane znacznie wcześniej. W takiej sytuacji, w obliczu epidemii, najlepszym, bezpiecznym dla wszystkich rozwiązaniem okazuje się tzw. telemedycyna czyli zdalne konsultacje lekarskie i specjalistyczne.
- Wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji, której skutki, zarówno w obszarze prywatnym jak i biznesowym, odczuwamy każdego dnia. Obserwujemy z jakimi wyzwaniami, ale też problemami, mierzy się sektor zdrowia. Dostęp do opieki medycznej, również w sektorze prywatnym, został ograniczony, niektóre podmioty musiały nawet zawiesić swoją działalność. Za wcześnie jeszcze mówić o dokładnych danych, bo sytuacja jest dynamiczną, ale to, co obserwujemy, to walka o utrzymanie usług z wykorzystaniem najlepszych dostępnych narzędzi i technologii. Z pomocą przychodzą tu z pewnością rozwiązania telemedyczne, które w tej sytuacji zdecydowaliśmy się udostępnić za darmo w ramach aktualnego pakietu wszystkim naszym lekarzom. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni chęć uruchomienia tej usługi zadeklarowało aż 2.500 lekarzy z obecnej bazy klientów i ta liczba rośnie z dnia na dzień - mówi Piotr Radecki, dyrektor Zarządzający w ZnanyLekarz.pl.
- Nowa usługa jest bezpłatna dla lekarzy i specjalistów, którzy mają aktywne kalendarze w serwisie, bez względu na specjalizację - dodaje Piotr Radecki.
Konsultacje online pozwalają na pozostanie w domach i zdalną kontrolę zdrowia. To idealne rozwiązanie dla każdego, a szczególnie dla osób z grupy ryzyka, tj. osób starszych, z obniżoną odpornością, której towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak to działa?
Wystarczy wejść na stronę znanylekarz.pl, wybrać opcję “online” (pamiętajmy, że nadal są lekarze, którzy świadczą usługi stacjonarne w gabinetach, zatem taka opcja wizyty jest nadal dostępna), następnie wybrać lekarza lub specjalistę, do którego chcemy się umówić. Ostatni krok, to wybór terminu wizyty.
Każdy z nas jest inny i ma inne możliwości i umiejętności. Zwłaszcza osoby starsze mogą czuć się niekomfortowo z wideo wizytą i będą wolały rozmowę telefoniczną. Nie zawsze też dysponujemy odpowiednim sprzętem, np. kamera internetowa, dostępność Internetu, żeby taką wizytę odbyć. W związku z tym możliwe formy konsultacji to: wideo, rozmowa telefoniczna lub czat.
Płatność pobierana jest przed wizytą (płatność online) i trafia bezpośrednio do lekarza lub placówki medycznej. Przed wizytą otrzymamy przypomnienie oraz wszystkie potrzebne instrukcje dotyczące konsultacji.
Źródło: Znany Lekarz